Pamiatky v Turíne

V Turíne nájdete najvyššiu vežu Európy v 19. storočí, barokové centrum a historické vládne budovy v starom meste.

Dominantou mesta je Mole Antoniellana. Ide o budovu, ktorá bola postavená ako budova synagógy v rokoch 1863-1889. Meria 167 metrov a v čase jej vzniku bola najvyššou stavbou v Európe. Táto pompézna stavba je najvýznamnejšie dielo architekta Alessandra Antonielliho. Stavba stále pokračovala a za krátko sa vyčerpali všetky finančné zdroje, tak museli synagógu predať. Práve preto sa tu dnes nachádza Museo Nazionale del Cinema. V tomto múzeu uvidíte veľa filmového materiálu a aj rôzne veci od výmyslu sveta, ktoré sa týkajú filmu.

Keď budete postupovať od spomínaného múzea smerom na námestie Piazza San Carlo, uvidíte barokové centrum mesta. Z námestia vedie ulica Via Po, ktorá má najdlhšie chodby v Európe. Majú až 18 kilometrov. V tejto oblasti zažijete úžasnú atmosféru 19. storočia.

V historickom starom meste nájdete obdivuhodné vládne budovy. Nachádza sa tu palác Palazzo Reale, ktorý bol kedysi oficiálnym sídlom Savojcov. Nachádza sa na námestí Palazzo Madama, kde okrem paláca uvidíte zbrojnicu, historickú štátnu kanceláriu, vojenskú akadémiu a kráľovskú mincovňu.

Medzi ďalšie pamiatky, ktoré by ste mali v meste Turín navštíviť patrí kostol Giovanni Battista, brána Porta Palatina, ktorá v minulosti predstavovala vstupnú bránu do mesta, najkrajšie námestie Piazza San Carlo a kráľovský palác, ku ktorým patria aj rozsiahle a krásne záhrady.

Pamiatky v Turíne