Notre Dame

V úplnom centre Paríža na ostrove Cité, nájdete ďalší symbol mesta. Notre Dame patrí medzi najobľúbenejšie pamiatky. Ročne ho navštívi až 14 miliónov turistov. Prehliadnuť Notre Dame si môžete aj zadarmo.

Notre Dame je obdivuhodná stavba v gotickom štýle, ktorá je pre obyvateľov Paríža symbolom kresťanstva už niekoľko storočí.

Na jej mieste kedysi stál kostol, no v roku 1163 na jeho troskách začali s výstavbou katedrály. Výstavba trvala naozaj dlho. Dokončená bola až na začiatku 14. storočia.

Počas Francúzskej revolúcie katedrála utrpela značné škody, preto musela prebehnúť v rokoch 1845 – 1864 rozsiahla rekonštrukcia. Dnes je katedrála dlhá 130 metrov a na šírku meria 48 metrov. Zmestí sa do nej až 6000 veriacich.

Sprístupnená je aj veža a vstup do nej sa nachádza v severnej veži. Ak sa chcete dostať až na vrchol, musíte prekonať 387 schodov. Tam sa môžete pozrieť na obrovský 13 tonový zvon Emmanuel, ktorý sa nachádza v južnej veži. Samozrejme sa môžete kochať krásnym pohľadom na centrum Paríža.

Jej interiér je tiež veľmi zaujímavý. Nachádza sa tam socha Panny Márie zo 14. storočia, bronzový oltár od Jeana a Sebastiana Touretových, 114 krásne zdobených kostolných lavíc a klenotnica, ktorá sa nachádza v bývalej sakristii. V nej sa nachádzajú aj staré rukopisy a rúcha.