Jordánsko: Kráľovstvo púšte a bohatej histórie

Jordánsko je úžasná exotická krajina, ktorá ponúka množstvo zaujímavostí. Nádherná púšť, čisté more, prastaré pamiatky a očarujúce mozaiky.

Jordánsko je skutočným kráľovstvom púšte, keďže jeho rozlohu tvorí z viac ako 90% piesok. Mnohým sa púšť môže zdať nudná a jednotvárna, to však neplatí pre Jordánsko. Južnú časť krajiny zdobia nádherné kamenné útvary, ktoré vytvárajú úžasné prírodné scenérie v kombinácii s červeným pieskom. Hra farieb jordánskej púšte je skutočným zážitkom pre každého cestovateľa.

More

Žiadne more na svete nie je asi tak slávne ako práve Mŕtve more v Jordánsku. Na výnimočnosti mu pridávajú hneď dva superlatívy: je to najnižšie položené miesto na svete a zároveň najslanšie more na svete. Mŕtve more má až 30-percentný obsah soli a spolu s liečivými minerálmi má doslova blahodárne účinky na pokožku. Narozdiel od izraelského pobrežia sa v jordánskej časti nachádza aj vzácne bahno, ktoré má liečivé účinky a je jedným zo základných produktov Mŕtveho mora. Červené more, presnejšie jeho Akabský záliv, nemá síce takú slanosť a liečivé účinky, zato je veľmi bohaté na podmorský život. Potápanie a šnorchlovanie v tejto oblasti je fascinujúcim zážitkom.

Mozaika

Jordánsko nie je len o histórii a prírode ale aj o kultúre a umení. Väčšina starodávnych domov, kostolov a kaplniek je zdobená nádhernými mozaikami, ktoré vytvárajú rôzne obrazy. Asi 30 kilometrov od Ammánu leží mesto, ktoré je preslávené nádhernými byzantskými mozaikami - Madaba. Mesto známe aj z Biblie bolo osídlené už v dobe bronzovej a práve tu, v kostole sv. Juraja, sa nachádza veľmi vzácna mozaiková výzdoba.

Pamiatky

V Jordánsku narazíte na mnoho starodávnych pamiatok. Navštívte napríklad Petru, Citadelu v Ammáne, Jerash, kresťanské mestečko Madaba, Um Qais, Al-Karak alebo Ajlun. O pamiatky rozhodne nebudete mať núdzu.