10 najkrajších miest na Malte

Maltské ostrovy Malta, Gozo a Comino ponúkajú úchvatné miesta, ktoré obdivujú turisti z celého sveta. Dokonalé prírodné scenérie, pieskovcové stavby alebo 7000 rokov starú históriu. Poďme sa pozrieť na miesta, ktoré by ste pri návšteve Malty určite nemali vynechať.

1. Hlavné mesto Valletta

Barokové mesto je pýchou celého ostrova a fascinujúcim dielom maltézskych rytierov. Pôvodne slúžilo ako pevnosť, z ktorej sa zachovali majestátne hradby. Nájdete tu také skvosty ako je katedrála sv. Jána alebo Palác veľmajstrov.

2. Mdina

Stredoveké mesto, v ktorom akoby sa zastavil čas. Rozprestiera sa na kopci a je plné pieskovcových palácov ako Palazzo Santa Sofia, Palazzo Vilhena alebo Palazzo Falson. Z mesta sa vám navyše naskytnú nádherné výhľady.

3. Modrá diera Dwejra

Táto úchvatná hra prírody vznikla na ostrove Gozo a predstavuje podmorskú jaskyňu, ktorá je vyhľadávaným miestom pre potápačov. Tí sa ponárajú do komína hlbokého až 20 metrov, cez ktorý sa dostanú do otvoreného mora. Pri potápaní môžu vidieť úžasný podmorský svet plný koralov, rýb a iných morských živočíchov.

4. Azúrové okno

Aj keď tento prírodný unikát Malty sa po silnej víchrici v marci roku 2017 úplne stratil v hlbinách mora, neodradilo to množstvo turistov, ktorí sem stále prichádzajú. Napriek tomu, že musia zapojiť už len predstavivosť, má toto miesto niečo do seba.

5. Modrá lagúna

Zátoka s azúrovou vodou na ostrove Comino je dokonalý raj na zemi. Slnečné lúče odrážajúce sa na hladine mora spolu s prírodným bielym pieskom vytvárajú úchvatný obraz. Táto pláž je ideálna na šnorchlovanie alebo potápanie.

6. Pláž Golden bay

Pláž so zlatistým pieskom a dlhým pobrežím je veľmi obľúbená medzi turistami a miestnymi. V hlavnej sezóne je vybavená službami a veľmi dobre prístupná autom či autobusom.

7. Hal Saflieni Hypogeum

Podzemný chrámový komplex zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, ktorý vznikol približne pred 6000 rokmi. Stavba je zachovaná vo vynikajúcom stave a jej návšteva je vzrušujúcim zážitkom.

8. Tarxien

Tarxien je ďalší chrámový komplex zo slávnych megalitických stavieb na Malte. Najvzácnejším artefaktom tohto miesta je gigantická socha bohyne, z ktorej sa zachovali už len nohy. Torzo kolosálnej sochy si môžete pozrieť v Národnom múzeu vo Vallette.

9. Bazilika Ta’ Pinu

Bazilika sa nachádza na ostrove Gozo a je venovaná Panne Márii, ktorá sa tu mala zjaviť v 19. storočí. Vyniká 47 metrov vysokou zvonicou ktorú vidieť už z diaľky.

10. Popeye village

Komplex drevených domčekov na pobreží Anchor Bay. Pôvodne bol postavený ako kulisa pre muzikál Pepek z roku 1980. Dnes predstavuje múzeum pod holým nebom a zábavné miesto pre rodiny s deťmi.

Mdina

Mdina