7 dôvodov, prečo navštíviť Izrael

Izrael je malá krajina, napriek tomu ponúka bohatú históriu a zaujímavé miesta. Môžete si užívať more, navštíviť Jeruzalem alebo super moderný Tel Aviv. Zozbierali sme 7 najlepších dôvodov, prečo Izrael navštíviť.

1. Historicky bohatá krajina

Izrael je výnimočným multikultúrnym miestom, ktoré spája kultúry, náboženstvá i národy. Je posvätným miestom pre židov, kresťanov i moslimov. A vďaka tomu tu narazíte i na množstvo významných pamiatok. Môžete sa prejsť miestami, ktoré sa spomínajú v biblii, koráne, tóre alebo v historických knihách.

2. Nádherná krajina a Mŕtve more

I príroda bola k Izraelu veľmi štedrá. Nájdete tu more, pláže, hory, údolia, púšť i jazerá. Pobrežný pás Stredozemného mora pokrývajú úchvatné pláže, vo vnútrozemí zase narazíte na púštnu krajinu. Môžete si vychutnať relax pri Mŕtvom mori alebo sa potápať v Červenom mori.

3. Celoročne pekné počasie

V Izraeli panuje tropická klíma. Leto je horúce s priemernými teplotami 35 - 40 oC. V zime sa teploty držia okolo 15 oC a spadne minimum zrážok.

4. Jeruzalem

Jeruzalem je významným historickým a pútnickým miestom. Jeho výnimočnosť uznávajú tri z najväčších náboženstiev sveta - judaizmus, kresťanstvo a islam. Pre kresťanov je Jeruzalem miesto, kde žil a zomrel Ježiš Kristus. Pre moslimov je to tretie sväté miesto po Mekke a Medine a z pohľadu judaizmu bol Jeruzalem najsvätejším miestom a duchovnou domovinou všetkých Židov.

5. Via Dolorosa a Chrám Božieho hrobu

Via Dolorosa je krížová cesta, po ktorej údajne kráčal Ježiš Kristus nesúc si svoj kríž. Je to predobraz všetkých krížových ciest, má deväť zastavení a ďalších päť je vo vnútri chrámu Božieho hrobu. Ten sa nachádza na mieste, kde mala stáť Golgota. Poslednou zastávkou je Boží hrob, z ktorého Ježiš vstal z mŕtvych.

6. Múr nárekov

Významnou pamiatkou je Múr nárekov alebo Západný múr, ku ktorému prichádzajú pútnici z celého sveta, aby tu vyslovili svoje modlitby a želania, ktoré zároveň napísané na kúsku papiera vkladajú do štrbín múru. Je to jeden z najznámejších symbolov Izraela a tiež najnavštevovanejší.

7. Skalný dóm

Skalný dóm je jedna z najvýznamnejších pamiatok a tiež najčastejší záber na fotografiách z Jeruzalema. Táto islamská svätyňa sa nachádza na Chrámovej hore už viac ako 1300 rokov. Zlatá kupola odráža slnečné lúče nad celé jeruzalemské Staré mesto. Tento pohľad je skutočne fascinujúci. Niektoré historické pramene dokonca tvrdia, že toto miesto je najsvätejším miestom sveta a zlatá kupola údajne ukrýva “základný kameň sveta¨. Či už je to pravda alebo nie, musíme uznať, že toto miesto je skutočne magické.

izrael