Villa Farnesina

Villa sa nachádza v mestskej štvrti Trastevere v západnej časti Ríma. Je považovaná za perlu talianskej renesancie.

Autorom je architekt Baldassare Peruzzi, ktorý sa snažil o prepojenie interiéru s exteriérom. Z tohto dôvodu vytvoril ako hlavný vchod otvorenú lodžiu. Majiteľ nešetril na vybavení vily a tak jednotlivé izby nechal vyzdobiť scénami z gréckej a rímskej mytológie.

Na prízemí Sale della Galatea nájdete slávny obraz „Triumf Galatei, ktorý bol namaľovaný v roku 1513 maliarom Raffaelom. Na obraze je zobrazená morská víla v červenom plášti ako prechádza v lastúre na vlnách. Lastúru ťahajú dva delfíny, z ktorých jeden si pochutnáva na malej chobotnici. Okolo víly poletujú bohovia lásky.

Na prvom poschodí návštevníkov privíta uvítacia izba, v ktorej architekt tiež prepojil interiér s exteriérom a to tak, že využil zrakový klam. Na oboch stranách miestnosti namaľoval skutočné stavby: Porta Settimiana - akvadukt a zvonicu Santa Maria in Trastevere. Vedľa uvítacej izby nájdete malú spálňu pána domu. Chigi v tejto spálni spával na posteli, ktorá bola vykladaná drahokamami.

Chigi svoje bohatstvo neskrýval, skôr sa snažil každého predbehnúť. Bol tiež veľkým gurmánom, preto ako poctu pápežovi Levovi X. usporiadal vo vile bohatú recepciu. Konala sa v stajniach, ktoré boli špeciálne upravené. Týmto činom chcel uraziť Riaria, ktorý sídlil oproti. Chcel mu dokázať, že jeho stajne sú také luxusné ako jeho jedáleň.