Veterné mlyny Kato Mili

Na ostrove Mykonos sa nachádza 16 významných veterných mlynov, ktoré pochádzajú zo 16. storočia. Mlyny neodmysliteľne patria k ostrovu a stali sa jeho symbolom. Majestátne stavby sú vidieť už z diaľky a vytvárajú nádhernú panorámu.

Pri návšteve Mykonosu môžete veterné mlyny vidieť, nech sa nachádzate kdekoľvek na ostrove. Prevažne sú situované v okolí hlavného mesta - Chora a práve tie môžete vidieť, keď prichádzate loďkou k Mykonosu. Ďalšie nájdete v blízkosti pláže Alevkantra.

Mlyny sú nápadné svojou snehovo bielou farbou a špicatou strechou z dreva. Mlyny sa v minulosti využívali na výrobu múky a Mykonos patril k významným producentom a zásoboval aj okolité ostrovy. Prispela k tomu najmä vynikajúca geografická poloha ostrova, keďže Mykonos je známy silným nárazovým vetrom.

Mlyny postupom času prestali plniť svoju funkciu a miesto toho sa stali symbolom ostrova a spomienkou na prosperujúcu minulosť. Väčšina z mlynov prešla rekonštrukciou a boli prestavané na múzeá. Najznámejší zo všetkých je veterný mlyn Bonis.