Námestie Bastilly

Toto námestie sa vďaka slávnej bašte stalo najvýznamnejším námestím vo Francúzsku.

Námestie Bastilly je najvýznamnejšie námestie vo Francúzsku. Práve tu sa nachádzala slávna bašta, ktorá bola postavená v rokoch 1370 – 1383. Táto pevnosť bola zničená na konci 18. storočia, ale jej pôdorys je na námestí znázornený dodnes.

Počas vlády kardinála Richelieu sa táto bašta využívala ako väzenie. Všetci sa ho veľmi báli, pretože sa sem mohli dostať aj bez súdu, stačil len príkaz kráľa. 16. júna 1792 na mieste bývalej pevnosti vybudovali námestie Place de la Liberté, čo v preklade znamená Námestie slobody.

V roku 1794 postavili na tomto námestí gilotínu a popravili cca 75 ľudí. Obyvateľom Paríža sa to nepáčilo, a tak gilotínu presunuli na Place de la Nation na okraji mesta.

V strede námestia sa nachádza stĺp, ktorý v rokoch 1833 – 1840 postavili na pamiatku Júlovej revolúcie, kedy bola zvrhnutá monarchia Karla X. a na trón sa dostal kráľ Ľudovít Filip. Mená obyvateľov Paríža, ktorí túto revolúciu neprežili, sú vyryté do stĺpu a ich telá sú pochová v jeho základoch. Na vrchole stĺpa sa týči socha Ducha Slobody.

Dnes sa na tomto námestí konajú rôzne koncerty, oslavytrhy. Cez víkend na námestí nájdete bohatý nočný život. Každú nedeľu už od roku 1998 sa na námestí koná verejný beh na in-line korčuliach, ktorý je dlhý cca 20 km.