Hrad Castelo de Sao George

Impozantný Hrad sv. Juraja dominuje na jednom z lisabonských kopcov a okrem toho, že ponúka úžasný výhľad na mesto, zavedie vás do portugalskej histórie.

Lisabon je mesto kopcov a ponúka množstvo miest, z ktorých budete mať dychberúci výhľad na jeho krásy. Jedna z najlepších vyhliadok je práve z Hradu sv. Juraja, ktorý je dominantou mesta. Hrad sa týči na kopci vysokom 110 metrov a jeho múry pamätajú fascinujúcu históriu tohto mesta.

Počiatky hradu siahajú do 5. storočia, kedy tu Vizigóti postavili malú pevnosť. Tých neskôr vystriedali Mauri, ktorí v tom čase ovládali Portugalsko. Dali postaviť hradby a obývali pevnosť až do 12. storočia, kým boli vyhnaní križiackymi vojskami. Hrad sa neskôr stal majetkom a sídlom portugalských kráľov. Odohrávali sa na ňom také významné udalosti, ako bolo privítanie moreplavca Vasca da Gamy po jeho prvej plavbe z Indie. Kráľ Manuel I. sa rozhodol postaviť nové sídlo, honosný palác, ktorý však bol zničený v roku 1755 počas zemetrasenia. Na jeho mieste dnes stojí námestie Praca do Comércio.

K novému životu sa hrad prebudil až po roku 1938, kedy prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Až nedávno bol hradný komplex kompletne zrekonštruovaný a sprístupnený verejnosti.

Počas návštevy hradu máte možnosť pozrieť si archeologické nálezy v miestnom múzeu alebo multimediálnu projekciu s názvom Olisipónia, ktorá vás zavedie do lisabonskej histórie.

Hrad Castelo de Sao George Lisabon