Múzeum vína Vothonas

Vulkanický charakter ostrova Santorini vytvára neobyčajné podmienky pre pestovanie viniča. S históriou a zaujímavosťami o vinárstve sa môžete zoznámiť v miestnom múzeu vína Koutsoyannopoulos, ktoré sa nachádza v stednej časti ostrova.

Majiteľmi múzea vína je grécka rodina Koutsoyannopolous, ktorá sa vinárstvu venuje už niekoľko generácií. Rodinný podnik založili v roku 1880 bratia Gregory a Dimitris Koutsoyannopoulos.

Múzeum vína mapuje históriu vína a život vinohradníkov v Santorini v rokoch 1660 a 1970. Návštevníci sa tu môžu dozvedieť o histórii vína, pestovaní viniča a jeho spracovaní na víno vďaka pohyblivým voskovým figurínam a zvukovým sprievodcom. Audio sprievodca je dostupný v 14 jazykoch a informačné letáky v 22 jazykoch. Nachádzajú sa tu tiež obrázky a fotografie z rôznych historických etáp a tiež predmety používané pri pestovaní a spracovaní vína. Vstupné na osobu je 9 eur. V cene vstupenky je zahrnutá prehliadka múzea, parkovanie a ochutnávka vína.

Múzeum sa nachádza v údolí dedinky Vothonas. Tá je jedinečná predovšetkým svojou architektúrou. Domčeky sú vytesané priamo do skalných svahov strmého údolia. Múzeum rovnako tvorí prírodná jaskyňa, ktorá je hlboká 300 metrov a vytvára labyrintový útvar.