Oberbaumbrücke

Podobne ako Brandenburská brána aj most Oberbaumbrücke, ktorý vedie cez rieku Spree, ktorý kedysi spájal berlínske štvrte Friedrichshain a Kreuzberg, je symbolom obnovenej jednoty mesta. Jedná sa o najdlhší a najkrajší most v Berlíne. Dnes po ňom premávajú autá aj električky, ale ak chcete, dostanete sa po ňom aj pešo alebo na bicykli.

Most bol postavený na základoch dreveného mosta, ktorý bol dokončený v roku 1724. Dnešnú podobu Oberbaumbrücke získal až na konci 19. storočia, kedy musel prejsť rozsiahlou rekonštrukciou. Most musel byť kvôli rozsiahlej dopravnej sieti rozšírený o jedno poschodie, na ktorom dnes premávajú vlaky, a tiež musel byť spevnený tehelným podkladom.

Most má aj svoj historický význam. Potom, čo bol postavený Berlínsky múr, sa Oberbaumbrücke stal hraničným bodom medzi východnou a západnou časťou mesta. Na tomto mieste, bohužiaľ, zahynulo niekoľko ľudí, ktorí sa pokúšali utiecť na Západ. Po zjednotení most prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Most Oberbaumbrücke zažiaril aj v niekoľkých filmoch, z ktorých najznámejší je Lola beží o život.

K mostu sa dostanete metrom – linka U1 – stanica Schlesisches Tor alebo autobusom – linky 147,265 - zastávaka Schlesisches Tor.