Alexanderplatz

Alexandrovo námestie je najznámejším námestím Berlína. Pomenovanie dostalo podľa ruského cára Alexandra I. Námestie slúžilo ako trh s dobytkom, neskôr bolo určené ako priestor na výstavy alebo prehliadky.

Od roku 1882 je Alexanderplatz významnou dopravnou križovatkou. V tomto roku sa tu totiž postavila železnica.

V súčasnej dobre je Alexandrovo námestie nákupným a kultúrnym centrom. V dobe, keď bol Berlín rozdelený Múrom, bol Alexanderplatz srdcom Východného Berlína.

V roku 1993 bola naplánovaná rekonštrukcia námestia, ktorú sa nepodarilo zrealizovať. Vďaka tomu uvidíte pôvodnú socialistickú architektúru.

Medzi najznámejšie budovy patrí Haus des Lehrers – Dom učiteľov, ktorý bol prvou výškovou budovou. Konali sa v ňou stretávky pedagógov. Dnes sa v ňom nachádzajú kancelárske priestory.

Medzi ďalšie stavby patria stavby architekta Petera Behrense BerolinahausAlexanderhaus, ktoré boli postavené v 20 rokoch 20. storočia. Po druhej svetovej vojne bol Berolinahaus využívaný ako pošta, taktiež slúžil na administratívne potreby štvrte Mitte. Dnes sa na jeho prízemí nachádzajú obchody, reštaurácie a vchod do mesta. Alexanderhaus bol v 50. rokoch využívaný ako nákupné centrum a dnes tam sídli banka Landesbank Berlin.

Na Alexanderplatze sa nachádza veľké obchodné centrum Alexa, ktoré má viac ako 180 obchodov.

V blízkej vzdialenosti sa nachádza Červená radnica, ktorá je dnes sídlom starostu a Berlínskeho senátu. Budovu postavil architekt Hermann Friedrich Waesemann v štýle talianskej renesancie. Inšpiráciu pre plán budovy čerpal z radnice v poľskom meste Turun a katedrály Notre-Dame de Laon vo Francúzsku.