História

Barcelonu kedysi založili Iberi. Po nich mesto obývali Feničania a dali jej meno Barcino. Toto meno pochádzalo od vysokopostavenej rodiny Barcov z Kartága. Meno Barcino sa postupom času vyvinulo do mena Barcelona.

V 9. storočí vládli v meste Vizigóti a Arabi. Počas vojny za nezávislosť Španielska sa oslobodenie mesta Barcelona stalo symbolom slobody a motiváciou pre ďalšie víťazstvo.

V 18. storočí sa v meste rozvinul poľnohospodársky a textilný priemysel a Barcelona začala napredovať. To netrvalo dlho, pretože prišli do mesta ťažké časy. Mesto bolo okupované počas Napoleonských vojen, stratilo niekoľko kolónii a riešilo regionálne konflikty.

19. storočie znamenalo pre mesto kultúrny a priemyselný rozkvet. V 20. storočí si mesto prešlo sociálnymi nepokojmi, ale aj napriek tomu sa po druhej svetovej vojne dokázalo postaviť na nohy. Barcelona sa stala medzinárodne uznávaným mestom a upevnila si svoju pozíciu aj v Španielsku.

V súčasnosti je mesto kultúrnou, ekonomickou a športovou európskou metropolou. História mesta je pevne spojená s pôsobením jedného z najlepších architektov na svete – Antoni Gaudí. Práve on sa zaslúžil o dnešnú podobu mesta a krásne architektonické skvosty, ktoré sú pre Barcelonu typické.

Barcelona