Od 3. do 7. storočia na tomto území vládla ríša Sasánovcov, po nich vládu prevzali Umajjovci a zaviedli na tomto území Islam.
Ďalších tisíc rokov tu žili najmä rybári, ktorí sa živili lovením rýb a perál. Zlom prišiel v roku 1799, kedy bolo vytvorené Abu Dhabi. V roku 1833 sa cca 800 členov klanu Bany Yas pod vedením Maktúma ibn Butti presťahovalo do Dubaja a vznikla dynastia al-Maktún.
Dubaj sa v tých časoch preslávil svojimi perlami. Vďaka ich predaju začal prosperovať, čo trvalo až do roku 1926. Práve vtedy sa začali vyrábať umelé perly a o tri roky neskôr prišla veľká hospodárska kríza. Tieto udalosti zničili medzinárodný trh s perlami.
Mesto muselo začať hľadať alternatívny zdroj príjmov. Vtedy sa Dubaj stal jedným z najslávnejších a najdôležitejších re-exportných prístavov na svete.
V roku 1966 prišla asi najdôležitejšia udalosť v dejinách Dubaja – objavenie ropy. Mesto vytvorilo novú menu - riál, vďaka ktorej rýchlo expandoval a rástol. Prvá dodávka ropy sa uskutočnila v roku 1969.
Od 15. storočia bol Dubaj ovplyvňovaný Veľkou Britániou, pretože cez mesto viedol medzinárodný obchod medzi Európou a Východom. Británia sa vzdala svojho vplyvu v roku 1971 a vznikli Spojené arabské emiráty. Dnes Emiráty tvorí sedem autonómnych emirátov.