Tower Bridge

Tower Bridge patrí medzi najznámejšie pamiatky v Londýne. Tento skvost viktorianskej architektúry navrhol sir Horace Jonese a John Wolf Barry. Most bol uvedený do prevádzky v roku 1894.

Výstavba mosta trvala 8 rokov a podieľalo sa na nej 432 stavebných pracovníkov. Na výstavbu kostry mosta a veže sa použilo 11 000 ton ocele. Keď bol Tower Bridge dostavaný, stal sa najväčším zdvíhacím mostom. Na zdvíhanie mosta sa využívala hydraulika na paru a obrovské čerpacie motory. Vytvorená energia sa ukladala do šiestich gigantických akumulátorov. Už od začiatku trvalo zdvihnutie len jednu minútu. Hydraulický posiľovač sa používa dodnes, ale od roku 1976 je poháňaný ropou a elektrickou energiou. Pôvodné čerpacie motory, akumulátory a kotle sa vystavujú v rámci výstavy Tower Bridge.

Dve neogotické veže spájajú lávky, ktoré boli určené pre verejnosť. Keďže si ich často vyberali za svoj cieľ samovrahovia a prostitútky, museli byť uzavreté. Ak sa tam chcete pozrieť dnes, musíte si zaplatiť pomerne drahú prehliadku so sprievodcom.

Most sa otvára približne 50-krát ročne a je to úchvatný zážitok. Z Tower Bridge je krásny panoramatický pohľad na Londýn. Ak sa chystáte do Londýna, určite nevynechajte návštevu tejto pamiatky.

Tower Bridge Londýn