Soane Museum

Soane Museum je jedno z najvýstrednejších londýnskych múzeí. Vytvoril ho slávny architekt sir John Soane. Nachádza sa v domoch č.12,13 a 14 v Lincoln´s Inn Fields, ktoré prerobil do vlastného neoklasicistického štýlu.

V týchto domoch vytvoril vlastné priestory na bývanie, kanceláriu a aj miesta, kde uchovával svoju zbierku starožitníctva z celého sveta. Ešte počas jeho života venoval svoj dom aj so starožitnosťami národu pod podmienkou, že dom zostane aj po jeho smrti zariadený tak, ako ho sám navrhol.

V budove vás prekvapí každý výklenok. Všetky steny pokrývajú artefakty z jeho zbierky a celá budova je plná originálnych architektonických prvkovklamov. Cez sklenenú kopulu preniká do všetkých poschodí svetlo, s ktorým si premysleným systémom zrkadiel Soane pohral. Jeho hravosť sa odzrkadlila aj v obrazárni, kde visia obrazy, ktoré sa dajú otvoriť. Za nimi sa nachádzajú ďalšie skryté diela.

Jeho zbierky obsahujú predmety od egyptských sarkofágov až po diela známych maliarov. Nájdeme tu aj pár bizarných exponátov, napríklad pomôcku, ktorá sa volá „scoldbridge“. Ide o "ženský náhubok", ktorý bol prvýkrát použitý v Škótsku v roku 1567. V tej dobe existovalo niekoľko typov týchto náhubkov. Jeden z nich obsahoval aj železnú pomôcku, ktorá bránila pohybom jazyka, ďalší mal aj hroty, ktoré mali ženu poraniť.

Medzi najcennejšie artefakty patrí sarkofág Sethiho I. a samotné projekty Soanea vrátane Bank of England.

soane museum london