Najznámejšie pamiatky v Belfaste

Spoznajte najznámejšie pamiatky a významné budovy v Belfaste.

Radnica

Dominantou námestia Donegall Square, ktoré je dopravným uzlom Belfastu, je hranolová budova radnice. Postavená bola v roku 1906 a ako stavebný materiál použili portladnský vápenec. Radnicu zdobia prepracované veže a hlavná kupola, ktorá siaha do výšky 53 metrov. Čerešničkou pri prehliadke je prepychová zasadacia sála.

Okolo radnice uvidíte niekoľko ch, medzi ktorými je aj zamračená kráľovná Viktória pred hlavným vchodom a sir Edward Harland, ktorý je zakladateľ lodenice Harland and Wolff, ktorá postavila Titanic. V blízkosti radnice je postavený pamätník obetiam tejto lodnej katastrofy.

Grand 0pera House

V roku 1849 otvorila brány táto viktoriánska budova, ktorú navrhol Frank Matcham. Bol to popredný architekt divadelných objektov. Interiér prekypuje zlatom, červeným plyšom a zložitou výzdobou. Do podoby, v akej ho vidíme dnes, bol uvedený v roku 1980. Grand 0pera House sa stal poprednou divadelnou a koncertnou sálou.

Linen Hall Library

V roku 1788 bola založená knižnica, ktorá mala za úlohu podporiť vzdelanie. V regáloch sú uložené tisícky pamätných zväzkov. Uchováva rozsiahlu dokumentáciu o politickom dianí v Írsku od roku 1968. Vo vnútri sa nachádza okúzľujúca kaviareň, ktorá vám ponúkne na výber neuveriteľné množstvo novín.

Albert Memorial Clock Tower

Jedna z najznámejších pamiatok je Hodinová veža. Navrhol ju manžel kráľovny Viktórie W. J. Barre. Princ Albert. Aj keď nemal k Belfastu žiadny osobný vzťah, po jeho smrti vyrástli v mnohým britských mestách pamätníky na jeho počesť. Hodinová veža budí záujem aj preto, že sa vplyvom klesania pôdy mierne nakláňa.

Cave Hill

Na husto zalesnených východných úbočiach Cave Hillu sa nachádzajú zrúcaniny Belfast Castle z roku 1870. Niekdajšia rezidencia grófa zo Shaftesburry teraz patrí mestu. Sídlia tam dve reštaurácie a nové stredisko kultúrneho dedičstva, ktoré približuje históriu oblasti. Kúsok za zámkom sa na peknom zalesnenom svahu nachádza Belfastská zoologická hrada.

Botanická záhrada

Pokiaľ hľadáte únik pred ruchom mesta, navštívte Botanickú záhradu, ktorá sa nachádza vedľa Queen's University. Nachádza sa tam palmový skleník z roku 1839. Kochať sa môžete jedinečnou viktoriánskou záhadnou architektúrou v Tropical Ravine alebo Fernery, kde rastú papraďorasty.

pamiatky belfast