Kostolík s prameňom Zoodochos Pigi

Tento pravoslávny kostolík je zasadený na východnom pobreží ostrova Santorini, neďaleko mestečka Kamari. Známy je najmä vďaka svojmu životodarnému prameňu, ktorý tu vyviera.

Ku kostolíku sa dá dostať pešo. Cesta vedie z prímorského mestečka Kamari do acheologického náleziska Thera. Kaplnka je osadená v obklopení skalných útesov a okolie celkovo zíva prázdnotou.

Hneď pri kostole sa nachádza jaskyňa s prameňom čerstvej vody Zoodocho Pigi. Je to pravdepodobne jediný prírodný prameň na ostrove. Kedysi bol prameň zdrojom pitnej vody pre staroveké mesto Thera.

Dnes prameň slúži ako príjemné osvieženie pre turistov, ktorí okolo neho prechádzajú. Môžete tiež vstúpiť do jaskyne a poliať sa touto “životodarnou¨ vodou. Potom už môžete ďalej pokračovať v ceste na pohorie Mesa Vouno, ktorého oblasť je významným archeologickým náleziskom. Počas archeologických prác v 19. storočí tu boli odkryté pozostatky starodávneho mesta Thera, ktoré sú sprístupnené pre návštevníkov. Okrem toho je z vrcholku Mesa Vouno nádherný výhľad na celé okolie a neskutočné západy slnka.