Kremeľske paláce

Na území Kremľa je mnoho palácov, z ktorých každý má svoju osobitnú históriu, architektúru a ich steny boli svedkami dôležitých udalostí. My si povieme o miestach, kde sa ako návštevníci aspoň z časti môžete pozrieť.

Veľký kremeľský palác

Plocha Veľkého kremeľského paláca dosahuje až 25 000 m2 . Komplex paláca tvorí 700 miestností, 9 kostolov a tiež Teremný palác. Jeho päť najslávnejších sál sa využíva na štátnediplomatické návštevy a ďalší priestor slúži ako rezidencia prezidenta Ruskej federácie.

Palác bol postavený ako cárska rezidencia Mikuláša I. ruskými staviteľmi v rokoch 1838 – 1849. Pre verejnosť je sprístupnená len Zbrojnica a Diamantový fond.

V Zbrojnici určite nenájdete len zbrane a brnenie. Uvidíte aj zlatú čiapku Monomacha s diamantami a vzácnou kožušinou, ktorá sa už storočia používa pri korunovácii cárov.

V deviatich miestnostiach je vystavených takmer 4000 cárskych pokladov zo 14. až 20. storočia. V tejto širokej zbierke uvidíte najrôznejšie šperky, korunovačné oblečenie, korunovačné tróny cárov, cárske sane a kočiare, taniere zo zlata, čaše, vzácne rukopisy, slávne veľkonočné vajcia vyrobené zo vzácnych kokov a diamantov.

Najvzácnejšie predmety sú uložené v tzv. Diamantovom fonde, ktorý sa nachádza v tej istej budove. Tu sa môžete cez sklo pozrieť na diamanty, drahokamy, brúsené kamene a šperky, korunovačné klenoty a tiež aj korunu Kataríny II. Veľkej, ktorú zdobí 5 000 diamantov.