Výlety v okolí Kalamaty

Okolie Kalamaty je rovnako čarovné, ako meste samo. Ak vás už omrzí ležanie na pláži a Kalamatu máte prebrázdenú krížom krážom, urobte si výlet za hranice mesta.

Ruiny

Severne od Kalamaty, v blízkosti dedinky Mavromati, sa nachádza významné kultúrne centrum Messene, v ktorom si môžete pozrieť stavby zo starovekej antickej kultúry. Toto miesto je porovnateľné so staršími peloponezskými lokalitami, ako Olympia, Mycenae a Epidauros. Ruiny sa nachádzajú na mieste, kde kedysi stálo hlavné mesto s pevnosťou. Okrem iného sa zachoval malý amfiteáter, svätyňa a mauzóleum.

Olivové háje

Grécko je populárne pestovaním olív a výrobou toho najkvalitnejšieho olivového oleja. Žiadne olivy však nie sú tak slávne ako tie, pochádzajúce z oblasti Kalamata. V továrni na spracovanie olív a výrobu olivového oleja, Benakopoulus, môžu návštevníci absolvovať prehliadku olivových hájov a niečo sa naučiť o procese výroby olivového oleja. Súčasťou prehliadky je i ochutnávka.

Messinian Mani

Zaujímavým zážitkom je i výlet cez prímorské dediny smerom k dedinke Messiniam Mani. Ak nemáte auto, autobusom alebo taxíkom sa ľahko dopravíte do najvzdialenejšej dedinky na pobreží Messinie, ktorá sa nazýva Kitries.

Mestečko Kardamyli sa nachádza asi 50 minút východne od Kalamaty a je prístupné cez horskú cestu. Miestni túto oblasť milujú a stala sa tiež domovom britského spisovateľa Patricka Leigh-Fermora. Ten bol natoľko očarený touto malebnou a idylickou krajinou uprostred kopcov, olivových hájov a cyprusov tiahnucou sa pozdĺž mora, že sa tu rozhodol usadiť.

Vody v okolí Kalamaty sú ideálne na šnorchlovanie a potápanie. Morské dno tvorí prevažne skalnatý reliéf, ktorý je domovom rozmanitých živočíchov. Navyše voda je tak čistá, že ľahko dovidíte aj do veľkej hĺbky.

V mestečku Kitries sa nachádza rodinná taverna Klonaridis, kde si môžete dopriať pohárik typického gréckeho nápoja, ktorým je ouzo a ako predkrm si dať marinované sardinky alebo čerstvo pripravený “úlovok dňa¨