Gozo, ostrov zázrakov

Menší, zelenší ostrov susednej Malty, ktorý je opradený mnohými legendami. Jedna z nich hovorí, že na tomto ostrove stroskotal vládca Odyseus a nymfa Kalypso ho tu držala celých 7 rokov. Poďte s nami preskúmať Gozo, jeden z troch ostrovov maltského súostrovia.

Ostrov Gozo je druhý najväčší ostrov súostrovia Malty, ktorému Malťania nepovedia inak ako Ghawdex. Kúzlo ostrova je zrejmé hneď na prvý pohľad - je pokojnejší, zelený, miestami pokrytý skalami a ponúka úchvatné prírodné scenérie. Jeho rozloha zaberá len okolo 15 km od západu na východ a 8 km od severu na juh. Ostrov ponúka fascinujúce historické miesta, zachovalé chrámy a tiež prírodné scenérie, pri ktorých sa zastaví dych.

Cesta na ostrov Gozo

Na ostrov sa dostanete trajektom z maltského prístavu Cirkewwa. Trajekt premáva každú hodinu a za lístok zaplatíte približne 4,70 eur. Ak sa prepravujete aj s vozidlom, cena je o niečo vyššia. Po dvadsaťminútovej plavbe vás trajekt vysadí v prístave Mgarr a môžete sa tak vydať na pešiu túru po ostrove.

I keď sa Gozo nachádza iba 5 kilometrov od Malty, je úplne iný. Pôda je tu úrodná a to vďaka ílovitej pôde, ktorá lepšie zadržiava vodu. Preto je ostrov viac zelený a to počas celého roka. Nájdete tu olivové háje, citrusové stromy, vinič, melóny a ešte omnoho viac. Oproti Malte je Gozo pokojnejší ostrov, kde akoby sa zastavil čas. Atmosféra je uvoľnená, pokojná, nikto sa nikam neponáhľa. Je tu tiež veľmi bezpečne. Miestni obyvatelia takmer vôbec nezamykajú svoje autá alebo domy.

Victoria

Hlavným mestom ostrova je Victoria, pôvodne nazývané Rabat. Tu si môžete zblízka pozrieť slávnu Citadelu alebo bohato zdobenú katedrálu. Hlavné mesto bolo premenované pri príležitosti zlatého výročia vlády britskej kráľovny Victorie v roku 1897. Symbolom mesta je Citadela, ktorá v minulosti slúžila na ochranu pred nájazdmi pirátov. Začali ju stavať Arabi, zničili Turci a znovu zrekonštruovali maltézski rytieri. Tvoria ju bašty, stredoveké uličky, väzenie, Múzeum archeológie a nádherná katedrála s barokovou fasádou zo 17. storočia. Celý tento komplex je považovaný za národný poklad ostrova Gozo.

Zaujímavé miesta

Ak si chcete užiť kúpanie v mori a chytiť bronz, vydajte sa na známu pláž Ramla. Pláž pokrýva zlatistý piesok a vďaka pozvoľnému vstupu do mora je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Na ostrove je množstvo zákutí s krištáľovou vodou, ktoré sú ideálne na šnorchľovanie a potápanie. K takým miestam patrí zátoka Dahlet Qorrot Bay. Nadšení potápači môžu preskúmať podmorské jaskyne, útesy a pestrý život pod hladinou mora.

Ďalšou zaujímavosťou je jaskyňa Kalypso, ktorá sa týči neďaleko pláže Remla. Nad jaskyňou sa nachádza vyhliadka, z ktorej budete mať nádherný výhľad na celú Ramla Bay. Práve v tejto jaskyni mala podľa legendy väzniť Odysea nymfa Kalypso.

Na západnej strane ostrova v miestach, kde sa kamenné pobrežie stretáva so Stredozemným morom, sa nachádza zátoka Dwejra, známa vďaka gigantickému skalnému oblúku. Tento skalný útvar si pre svoj tvar vyslúžil prezývku Azúrové okno. Tento unikát vznikol z jaskyne, ktorá sa kvôli erózii zrútila. Vďaka tomu sa však zrodili ďalšie prírodné útvary. Jedným je prírodný kanál, cez ktorý sa dá loďkou doplávať až do neďalekého slaného jazierka nazývaného Vnútorné more (Inand Sea). Druhým je Modrá diera, ktorá geologickou atrakciou a hrou prírody. Predstavuje raj pre potápačov, ktorí potápajú do 25 kilometrov hlbokého komína, cez ktorý sa dostanú do otvoreného mora. Jaskyňa je plná nádherných korálov a morských živočíchov.

Na ostrove Gozo sa nachádza i nádherná bazilika Ta Pinu. Stojí na pustom mieste za dedinou, kde sa údajne v roku 1883 zjavila miestnej žene Panna Mária. Pri tejto príleižitosti tu postavili najskôr malú kaplnku, ktorú v roku 1920 prestavali na baziliku v románskom štýle. Je postavená z bieleho pieskovca, i keď výzdoba je striedma, má svoje osobité čaro.