Museum of Performance

Museum of Performance je pobočka Národného múzea aplikovaného umenia V&A. Je to múzeum divadelného umenia, kde uvidíte predmety najmä zo západného divadelného umenia. Toto múzeum nájdete na Russel Street v časti Westminster.

Myšlienku vytvorenia národného divadelného umenia začala presadzovať Gabrielle Enthovenová v roku 1911. Vytvorila svoju osobnú zbierku divadelných návrhov, kníh a fotografií. V Museum of Performance pracovala ako dobrovoľníčka až do smrti.

O niekoľko rokov neskôr bol počet exponátov taký veľký, že vzniklo ďalšie múzeum, ktoré sa volalo Theatre Museum. To sa ďalej rozširovalo najmä darmi od súkromníkov a v roku 1987 sa presťahovalo do budovy na Russel Street.

V múzeu nájdete exponáty z divadelného prostredia od 16. storočia až po súčasnosť. Dozviete sa viac o bábkovom divadle, opere, muzikáli, tanci, dráme a aj cirkuse. Dozviete sa o histórii, prvých predstaviteľoch a výnimočných ľuďoch, ktorí sa zaslúžili o významné historické diela.

Museum of Performance je najväčšie divadelné múzeum na svete. Múzeum vám ukáže celú prípravu divadelnej produkcie, od výberu hercov a rolí až po premiéru. Na chodbách uvidíte skutočné rekvizity, predmety, plagáty, návrhy, knihy, keramiky, recenzie, texty, videonahrávky, programy, kostýmy a rôzne divadelné doplnky.

Zaujímavým kúskom na výstave je pôvodný návrh známeho loga pier s vyplateným jazykom, ktorý určite poznajú fanúšikovia Rolling Stones. Ďalším kúskom je gitara člena svetovo známej skupiny The Who, ktorý naštartoval éru rozbíjania hudobných nástrojov na rockových koncertoch. Aj napriek tomu sa zachovali niekoľko nerozbitných kusov tejto gitary.

Museum of Performance Londýn