Tower of London

Jednou z hlavných londýnskych atrakcií je Tower of London. Za jeho stenami sa doslova písala história Anglicka. Všeobecne je známy ako znica a miesto, kde boli ľudia popravovaní. V minulosti slúžil aj ako kráľovské sídlo, zbrojnica, mincovňa a tiež miesto, kde sú uložené korunovačné klenoty. Okrem toho je Tower of London najviac zachovalou stredovekou pevností na zemi.

Tower of London leží na východe obvodu City v tesnej blízkosti Temže a Tower Bridge. Pôvodne mala byť táto stavba rozhľadňa, ktorá mala strážiť vstupnú cestu do Londýna. V roku 1097 bola vybudovaná Biela veža, ktorá sa dnes nachádza v centre komplexu. Behom ďalšieho storočia tu vyrástlo niekoľko ďalších budov, no výsledný vzhľad si Tower získal až v 13. storočí.

Dnes do Toweru vstúpite z Water Lane. V minulosti sem privážali väčšinu väzňov zo súdu vo Westminster Hall. Z blízkej Bloody Tower boli zhodení synovia Eduarda IV. práve ich strýkom Richardom z Gloucesteru, v roku 1483 po smrti ich otca. Princovia po zhodení záhadne zmizli a po roku sa z Richarda stal kráľ. V roku 1674 sa neďaleko Toweru našli dve detské kostry.

Na trávniku okolo White Toweru sa konali popravy prominentných delikventov, ktorým bolo toto miesto dané ako láskavosť, aby boli uchránení pred davom na Tower Hill.

V kasárňach Waterloo Barracks sú uložené kráľovské klenoty, ktoré pochádzajú z obdobia Commonwealthu. Medzi nimi však nájdete aj žezlo s krížom, na ktorom je najväčší diamant na svete. Zbierka ďalej obsahuje koruny, jablká, žezlá a meče, ktoré sa používajú pri korunováciách. Slávnostná kráľovská koruna je ozdobená 317 karátovým diamantom, zafírom a veľkým množstvom smaragdov a perlí. Prehliadku so sprievodcom tu môžete absolvovať zdarma a konajú sa každú polhodinu.

Tower of London Londýn