Edinburgh a jeho história

Edinburgh je hlavné mesto Škótska a vďaka svojej vzdelanosti a kultúre dostal označenie Severené Atény. Do Edinburghu lieta pravidelne spoločnosť Ryanair z letiska Bratislava a nájsť akciové letenky za super cenu sa dá v každom ročnom období.

akciové letenky Edinburgh

Edinburgh vďaka svojej kultúre a vzdelanosti dostal označenie Severné Atény. V Edinburghu žije menej ako 500 000 ľudí a práve preto pôsobí dojmom jednej veľkej dediny. Aj napriek tomu patrí medzi najkrajšie mestá na svete. Zo severu na východ je obklopený zálivom Firth of Forth a na juhu sa rozprestiera pohorie Pentlands. Dominantou mesta je hrad Castle Rock, ku ktorému sa dostanete kľukatými uličkami Starého Mesta.

Zaujímavosťou je, že časť Starého Mesta je postavená na časti ešte staršieho mesta, ktorého história je veľmi temná. Pod edinburghskou dlažbou sa nachádza mnoho uličiek a práve do Mary King's Close môžete po zaplatení vstupného nahliadnuť. Má tak temnú minulosť, že sa hovorí, že zvieratá do podzemia odmietajú vstúpiť, pretože cítia zlo.

Veľmi slávnymi udalosťami z histórie mesta sú hony na čarodejnice. Na mieste dnešnej hlavnej stanice bolo kedysi jazero. Kvôli rozvoju mesta muselo byť vysušené. Hovorí sa, že na dne sa našli desiatky zviazaných kostier utopených čarodejníc.

Ak si chcete prezrieť mesto, odporúčame použiť cestu vyhliadkovým autobusom. Lístky nie sú až také drahé a sú platné celý deň. Ak vás niečo zaujme a budete sa tam chcieť zdržať, nie je to žiaden problém, kľudne nasadnete na ďalší autobus. Hlavné nástupište je na moste Waverley bridge nad hlavnou stanicou.