Atatürkovo múzeum

Na úpätí starého mesta Ano Poli sa nachádza nenápadný dom, v ktorom sa v roku 1881 narodil zakladateľ moderného tureckého štátu a jeho prvý prezident Mustafa Kemal Atatürk. Dnes sa tu nachádza malé múzeum, ktoré je spomienkou na jeho život.

V roku 1935 sa solúnsky koncil rozhodol Atatürkov rodný dom darovať tureckej vláde. Následne bol dom prerobený na múzeum, ktoré je venované životu a zásluhám Mustafu Kemala Atatürka.

Mustafa Kemal Atatürk bol zakladateľom moderného tureckého štátu a stal sa tiež jeho prvým prezidentom. Narodil sa v roku 1881 v Solúne, ktorý bol v tom čase súčasťou osmanskej ríše. V Turecku je dokonca uctievaný ako národný hrdina.

Honosný dom bol postavený v roku 1870 a má tri podlažia a záhradu. Počas rekonštrukcie bol premaľovaný na pôvodné farby. V roku 2013 bolo múzeum otvorené pre verejnosť. Návštevníci si môžu pozrieť jednotlivé izby, v ktorých sa zachoval originálny nábytok a ďalšie vybavenie.

Dom sa nachádza v blízkosti tureckého konzulátu a cez ten sa možno do domu aj dostať. Pracovník konzulátu alebo múzea vám rád urobí prehliadku domu aj s výkladom. Vstup je zadarmo.