Chania

Chaniu založili Benátčania v 13. storočí. V roku 1645 ju dobyli Turci, ktorí tu vládli do roku 1897. Počas druhej svetovej vojny bolo mesto pomerne zničené, ale aj napriek tomu tu nájdete množstvo historických budov. Od roku 1971 je hlavným mestom Kréty.

Chania patrí k najkrajším oblastiam Kréty. Jej severné pobrežie tvoria 3 veľké polostrovy. Jej strednú a južnú časť tvorí pohorie, v ktorom sa nachádza aj najvyšší vrch Pachnes. Dosahuje výšku 2453 m. n. m. Do kraja Chania patrí aj najväčší krétsky ostrov Gavdos.

Chania je plná krásnych benátskych domčekov a malebných uličiek v centre mesta. Staré mesto je obklopené hradbami, ktoré pochádzajú zo 16. storočia. Na konci móla La Laterna sa nachádza benátsky prístav s majákom, ktorý dnes z časti slúži na výstavné účely.

V meste sa nachádzajú 3 veľké múzeá. V katolíckom kostole je Múzeum ľudového umenia, v gotickom kostole sv. Františka zas nájdete Archeologické múzeumNámorné múzeum nájdete v bývalej pevnosti Firkas.

V centre mesta nájdete budovu tržnice, ktorá bola postavená v roku 1911 v tvare rovnoramenného kríža. Pokiaľ si budete chcieť oddýchnuť alebo budete na výlete s deťmi, môžete zájsť do mestského parku alebo do minizoo.

lacné letenky kréta