Galéria Uffizi

Galéria Uffizi je najstarším a zároveň aj najslávnejším múzeom v Európe. Palác mal najskôr slúžiť ako sídlo úradníkov. Uffizi, dnes ufficio, totiž znamená kancelár. Z tadiaľ pochádza názov celého paláca.

Na jeho stavbe sa podieľali architekti Giorgio Vasari a jeho nasledovníci Alfonso Parigi a Bernardo Buonotalenti. Tento architektonický skvost obklopuje malé námestie a druhou stranou je obrátený k rieke Arno. Má tvar písmena "U". V roku 1581 tu vznikla prvá časť galérie a zároveň aj prvé umelecké múzeum v Európe.

V súčasnosti tu uvidíte najcennejšie diela renesančných umelcov. Galériu tvorí celkom 45 sál, kde nájdete diela slávnych talianskych maliarov, ale aj obrazy umelcov z Holandska, Španielska a Nemecka. Vďaka výstave získate ucelený pohľad na vývoj talianskeho výtvarníctva od gotiky až po renesanciu.

Určite neprehliadnete najznámejšie dielo Botticelliho – obraz Primavera, ktorý vznikol v roku 1482. Uvidíte tu aj svetoznáme Zrodenie Venuše, vrcholové umenie Giotta, Masaccia, Sandra Botticelliho, Leonarda da Vinciho, Lucasa Cranacha, Albrechat Dürera, Michelangela Buonarrotiho, Raffaela Sanzioniho, Tiziana, Peter Paul Rubensa, Caravaggioho, Rembrandta a mnoho ďalších svetových umelcov.

Galéria Uffizi Florencia