Portské víno

Aké by to bolo navštíviť Porto a neochutnať portské víno? Tento lahodný mok najviac preslávil Porto a vyvážal sa odtiaľto najmä do Veľkej Británie. Spolu s korkom patrí medzi najvýznamnejšie komodity.

Ak ste už spoznali všetky krásy Porta, či už jeho úžasné mosty, historické pamiatky, nádherné výhľady alebo chutnú kuchyňu, prišiel čas dopriať si trochu lahodného vínka. A nie len tak hocijakého. Portské víno pochádza z hrozna z vinohradov na svahoch ponad riekou Douro a vyznačuje sa lahodnou, jemne sladkastou chuťou. Môžete si tak vychutnať tú pravú chuť Porta na jazyku a započúvať sa pri tom do histórie vína, ktoré vzniklo tak trochu náhodou.

História portského vína

S pestovaním viniča v údolí rieky Douro začali už pred 2000 rokmi Rímania, ale už počas 17. storočia ho začal objavovať svet vďaka britským námorníkom. V časoch, keď Európu zmietala vojna o španielske dedičstvo, začali Angličania obracať svoju pozornosť na Portugalsko, pretože dovoz z Francúzska sa skomplikoval. Obchodníci tak začali importovať tovar do Británie, pričom nalodili aj portské víno. Legenda hovorí, že Briti pridali do vína trochu brandy a hroznového muštu, aby sa v sudoch neskazilo a vydržalo cestu do Británie. Tak sa zrodilo slávne Vinho do Porto. Sladké víno Britom chutilo a tak sa začal obchod rozvíjať.

Proces výroby vína

Proces výroby portského vína je nezmenený už po stáročia. Z hrozna sa najskôr vylisuje a vyfiltruje mušt. Ten sa následne nechá kvasiť v uzavretých oceľových nádržiach. Po 5-6 dňoch sa cukry vo víne začnú premieňať na alkohol a vínny mušt sa prečerpá do dubových sudov, kde sa kvasný proces zastaví priliatím brandy. Nevykvasený cukor zostane vo víne a priliatím brandy sa obsah alkoholu zvýši na 19 až 22%. Tým sa zachová jeho sladká chuť a tiež má viac alkoholu ako iné vína. Podľa spôsobu dozrievanie sa rozlišuje lacnejšie Ruby a drahšie Tawny víno.

V meste sa zachovalo niekoľko pôvodných vinárstiev, ktoré vám ponúknu ochutnávku a tiež výlet do vinohradov, kde sa dozviete, ako sa hrozno pestuje. Najobľúbenejšie vínne pivnice sú Ramos Pinto a Ferreira. Komplex vínnych pivníc sa nazýva Cais de Gaia a spadá sem 25 reštaurácií, kaviarní, barov a nočných klubov.

Korok

S vínom je tiež spojená ďalšia významná obchodná komodita, ktorou je korok. V obchodíkoch so suvenírmi narazíte na pohľadnice, peňaženky a dokonca i topánky vyrobené z korku.