Kavala

Kavala je rušné mesto, v ktorom nájdete bohatú históriu a pamiatky. Založené bolo už v 6. storočí pred Kristom.

Kavala je mesto, ktoré tvorí 63 000 obyvateľov. Ide o druhé najväčšie mesto severného Grécka. Pôvodne na mieste dnešnej Kavaly bolo mesto Neapolis. Volalo sa tak aj keď patrilo do Rímskej ríše. Neskôr sa mesto stalo súčasťou Byzantskej ríše, vtedy sa ho Gréci volali Christopoulis a Bulhari Morunets. Mesto postupne okupovali Frankovia, Turci, Benátčania a Normani. Počas druhej aj prvej svetovej vojny v meste vládli Bulhari.

Obsadenie Turkami v rokoch 1371-1912 malo na mesto najväčší dopad. V roku 1391 dal mesto vypáliť sultán Bajazid I. Mesto bolo nanovo postavené až v 15. storočí, kedy dostalo meno Kavala. Vďaka tureckej nadvláde sa v meste nachádzajú rôzne historické pamiatky.

Medzi tie najznámejšie patrí byzantský hrad, ktorý je nazývaný citadela. Ďalej sa tu nachádzajú monumentálne hradby. Za nimi leží časť mesta, ktoré je tvorené úzkymi uličkami a domami, ktoré pochádzajú z 18. a 19. storočia. Jeden z nich je rodiskom Mehmeta Aliho. Jeho rodný dom dnes slúži ako múzeu.

V Kavale sa nachádza rušný prístav. Pobrežie lemujú reštaurácie a kaviarne, v ktorých môžete ochutnať domáce špeciality. Nájdete tu tie najlepšie jedlá z rýb. Na druhom konci prístavu sa nachádza Archeologické múzeum.

lacné letenky kavala