Mauzóleum V.I.Lenina

Mauzóleum V.I.Lenina patrí medzi najpopulárnejšie turistické atrakcie Moskvy. Je to jediné múzeum, kde sa neplatí vstupné.

Často strávite vo veľmi dlhej rade celé hodiny. Na prehliadku púšťajú po skupinkách po dvadsať osôb. Používanie fotoaparátov, videokamier alebo mobilných telefónov je zakázané. Pri prehliadke mauzólea uvidíte aj zabalzamovaného prvého komunistického vodcu, avšak len z dovolenej vzdialenosti.

Nával do mauzólea je priveľký a kolujú legendy o tom či nie je telo Lenina len voskové a či počet vymenených častí tela neprevyšuje pôvodné zabalzamované telo.

Lenin si vo svojej poslednej vôli prial byť pochovaný v Petrohrade vedľa jeho matky. Avšak mnoho vplyvných ľudí si prialo, aby jeho telo zostalo zachované pre budúce generácie. Tak bol už šesť dní po jeho smrti dočasne pochovaný v drevenom mauzóleu. Jeho telo zabalzamoval jeden z popredných ruských patológov a tu ho počas dvoch mesiacov navštívilo cez 100 tisíc ľudí.

So stavbou mauzólea je spojené ruské meno architekta A. V. Suševa. Po dvoch mesiacoch bolo pôvodné mauzóleum zatvorené a začalo sa s výstavbou druhej verzie. Tá sa už podobala súčasnému mauzóleu, ale stále bolo vyrobené z dreva. V roku 1929 sa začala stavať súčasná budova z mramoru, žuly a iného kamenného materiálu. Za jeden rok od otvorenia Leninovo telo navštívilo cez 10 miliónov turistov.

V 50. rokoch tu bol vystavený aj Stalin, ktorého neskôr pochovali pri Kremeľských hradbách. Mauzóleum sa stalo symbolom ZSSR a komunizmu, neskôr obľúbenou turistickou atrakciou.