Golanské výšiny

Golanské výšiny sú jedným z miest s najbohatšou históriou na svete. Nádherná krajina, kde sa po stáročia stretávali mocenské záujmy a bojovalo sa o vplyv nad týmto strategickým územím.

Golanské výšiny sú idylickou krajinou s vinicami, lesmi, prameňmi rieky Jordán, kráterovým jazerom a úrodnými pôdami, ktoré sú zasadené na hraniciach Izraela, Sýrie, Jordánska a Libanonu. Práve vďaka strategickej polohe bola táto oblasť odpradávna predmetom mnohých konfliktov.

Megalitické pamiatky sú jasným dôkazom, že korene osídlenia tu siahajú do dávnej minulosti. Na tomto mieste sa striedali Amoriti, Aramejci, Asýrčania, Babylončania, Peržania, Rimania, Byzanci a tiež Umajovci, Abbásovci, Fatimovci alebo Ajjúbovci, ktorých nasledovali Osmania.

Golanské výšiny majú nielen strategickú polohu, ale pramení tu i hlavný prítok rieky Jordán, ktorý zásobuje vodou celé Galilejské jazero. A ako to už býva, kto ovláda zdroj vody, ovláda i celú oblasť a to hlavne vtedy, keď ide o suchú a vyprahnutú krajinu, kde je voda vzácna.

Spor o Golanské výšiny pretrváva dodnes. V roku 1981 boli priamo začlenené do izraelského štátu. Medzi Izraelom a Sýriou tak dodnes stále nie je mier, keďže Sýria a Libanon sa o túto oblasť stále uchádzajú.

Napriek sporom a konfliktom vedú miestni obyvatelia, ktorými sú prevažne Židia a Drúzi, pokojný život. Hlavné mesto je Katrzin, ktorý má okolo 7500 obyvateľov. V meste je veľmi dobre rozvinutý priemysel, je sídlom vinárskeho závodu Golan Winery, minerálnej vody Eden a tiež sa tu spracováva olivový olej.

Zaujímavé miesta Golanských výšin

Oblasť je ako stvorená k outdoorovým aktivitám. Prechádzka k prameni rieky Jordán, posedenie pri vodopádoch a lyžovanie v zime. Obľúbeným miestom Golanských výšin je hora Hermon, ktorá sa nachádza priamo na hraniciach Sýrie a Libanonu a z ktorej vrcholku sú nádherné výhľady na okolitú krajinu. Nádherný je tiež park Baniyas, ktorý sa rozprestiera pri prameni rieky Jordán. Ďalšou zaujímavosťou je stredoveký arabský hrad Nimrod, ktorý v minulosti strážil cestu od Damašku do Stredozemného mora.