Chrám Krista Spasiteľa

Niektorí turisti tento chrám prezývajú "Pussy Riot Cathedral". Je to preto, že sa tu uskutočnilo v roku 2012 známe provokatívne vystúpenie ruskej punkovej skupiny. Je zvláštne, ako sa podarilo členom skupiny preniesť všetku aparatúru a techniku cez ochranku. Pri vstupe totiž každého návštevníka kontroluje ruská ochranka.

Tento chrám je najväčší pravoslávny chrám na svete. Je to priam architektonický skvost. Do hlavnej lode sa zmestí až 10 tisíc veriacich a s kupolou, ktorá je vysoká 103 metrov, pôsobí naozaj impozantne.

Veľmi často sa stáva, že ohromený návštevník si nevšimne nenápadných schodov, ktoré vedú do suterénu. Tam sa však nájdete prekvapenie - ďalší chrám. Môžeme teda povedať, že chrám Krista Spasiteľa tvoria až dva chrámy.

História

Tento chrám má veľmi bohatú históriu, ale nenechajte sa zmýliť. Tento súčasný chrám je len replika chrámu, ktorý tu stál kedysi. Pôvodný chrám bol postavený ako pripomienka víťazstva nad Napoleonom a staval sa cez 40 rokov. Vtedy sa jednalo o jeden z najprestížnejších a najdrahších projektov architekta Konstantina A. Thona. iba na zlatú kupolu sa spotrebovalo 425 kg zlata.

Stalinovi bol však tento prejav viery tŕňom v oku, a tak v roku 1931 dal tento chrám vyhodiť do povetria. Hovorí sa, že práve tu mal vyrásť Palác Sovietov, gigantická administratívna budova stalinskej epochy, ktorej výška mala dosahovať neuveriteľných 495 metrov a mala sa stať najvyššou budovou sveta. Na jej vrchole mala stáť obrovská socha Lenina.

So stavbou sa začalo ale prerušila ju druhá svetová vojna. Po vojne sa stavba nedokončila ale jej základy sa využívali ako obrovský bazén. Na začiatku deväťdesiatych rokov vzniklo združenie na obnovu chrámu, a tak bol pôvodný chrám v rokoch 1994-97 obnovený.

Chrám Krista Spasiteľa Moskva