Gerndarmenmarkt

Jedným z najkrajších námestí je práve námestie Gerndarmenmarkt. Jeho história siaha až do 17. storočia a je pomenované podľa vtedajšieho policajného pluku - gens d’armores. Ten spravoval kasárne, ktoré sa práve na tomto námestí nachádzali.

V strede námestia uvidíte sochu básnika Fridricha Schillera. Krásu tomuto námestiu dodávajú predovšetkým dve katedrály v barokovom štýle - Deuscher Dom a Francösischer Dom. Deuscher Dom bol postavený v rokoch 1701 až 1708 architektom Martinem Grünbergem. Pôvodne slúžil ako kostol, ale neskôr sa stal kongregáciou luteránskej a kalvinistickej cirkvi. Deuscher Dom zdobí neoklasicistická veža sa kupolou, ktorá bola pridaná až na konci 18. storočia. Dnes v Deuscher Dome uvidíte výstavu o histórii a vývoji nemeckej parlamentnej demokracii.

Französischer Dom bol postavený v takmer tom istom čase. Jeho stavba začala v roku 1701 a dokončený bol v roku 1705. Slúžil ako útočisko francúzskych hugenotom.

Aby mal Gendarmenmarkt zachovanú symetriu a odlíšili sa dva kostoly od Koncertnej haly uprostred námestia, bola aj k tejto budove pristavaná veža s kupolou. Tá však nie je prepojená s kostolom, je postavená len na estetické účely.

Už spomínaná Koncertná hala tiež zdobí námestie, ale až od začiatku 19. Storočia, kedy bola postavená na ruinách Národného divadla, ktoré v roku 1817 vyhorelo. Táto hala nahradila pôvodnú budovu divadla, v ktorom sa hrali predovšetkým komédie. Dnes je Konzerthaus domovom symfonického orchestra Konzerhausorchester Berlin.