Chrámová hora

Chrámová hora sa nachádza v jeruzalemskom Starom meste a jej dominantou je Skalný dóm, ktorého zlatú kupolu možno vidieť už z diaľky. Hora je posvätným miestom pre Židov i moslimov a z tohto miesta údajne Mohamed vystúpil v sprievode anjela do neba.

Chrámová hora predstavuje miesto, kde mal stáť Šalamúnov chrám a neskôr tiež Druhý chrám, ktorý nechal rozšíriť Herodes a následne bol zničený Rimanmi.

Chrámová hora je najposvätnejším miestom judaizmu, tretím najposvätnejším miestom v islame (hneď po Mekke a Medine) a tiež má význam pre niektorých kresťanov a protestantov. Nesporne to však je jedno z najviac uctievaných miest na celom svete. Pôdorys hory tvorí zaujímavý nepravidelný štvoruholník.

Skalný dóm

Dominantou stavbou Chrámovej hory je Skalný dóm, ktorý sa týči nad celým Jeruzalemom a je charakteristický zlatou kupolou. Je to osemboká stavba, ktorá je matematicky presne vyvážená a nesie prvky byzantskej architektúry. Chrám je posvätným pútnickým miestom a je zasvätený pamiatke proroka Mohameda. Prvý chrám tu údajne nechal postaviť kráľ Šalamún a po jeho zničený postavil Druhý chrám kráľ Herodes. Ten bol zničený Rimanmi a už sa ho nepodarilo obnoviť.

Skalný dóm bol postavený v rokoch 687 až 691 kalifom Abd al-Malikom. Interiér chrámu je ohromujúci. Tvoria ho nádherné mozaiky, nástenné maľby, keramický obklad a mramor. V strede chrámu sa nachádza Základný kameň, ktorý je podľa legendy kameňom celého sveta.

Chrámu dominuje neprehliadnuteľná zlatá kupola. V roku 1994 bola nanovo pozlátená a to vďaka finančnej podpore jordánskeho kráľa Husajna II.