Katedrála sv. Pavla

St. Paul´s Cathedral sa nachádza na Ludgate Hill v londýnskej časti City. Táto oblasť už od pradávna slúžila na náboženské účely. Podľa povesti sa tu najskôr nachádzal staroveký chrám zasvätený bohyni Diane. Prvý drevený kostol zasvätený sv. Pavlovi tu vyrástol až v 7. storočí.

Autorom súčasnej katedrály je Christopher Wren, ktorý po mohutnom požiari v roku 1666 získal zákazky na viac než 50 londýnskych kostolov. Výstavba katedrály trvala okolo 35 rokov a stála 747 954 libier.

V Katedrále sv. Pavla sa konajú mnohé štátne ceremónie. V 20. Storočí sa tu konal pohreb Churchilla a svadba princa Charlese s princeznou Dianou, napriek tomu, že sa kráľovské svadby vždy konali vo Westminsterskom paláci.

V roku 2001 sa v katedrále konala smútočná omša za obete teroristického útoku 11. septembra 2001 v USA. Dnes je katedrála sídlom londýnskeho arcibiskupa. Okrem toho tu je uložené na odpočinok množstvo vojenských kapitánov a umelcov. Ďalšia zaujímavosť je, že zvon, ktorý je vo veži chrámu, je najťažší zvon v celej Británii a váži 17 ton.

Katedrála je postavená z vápenca a jej stavba bola inšpirovaná Chrámom sv. Petra v Ríme. Dominantou katedrály je 11 metrov vysoká kupola, ktorá je pokrytá olovom a váži 50 000 ton. Najozdobnejšia časť katedrály je priestor okolo hlavného oltáru. Práve tam uvidíte pozlátené mozaiky s obrazmi vtákov, rýb, zvierat a zelene, ktoré boli vytvorené v 90. rokoch 19. storočia. Nachádza sa tam tretí najväčší orgán v Británii, ktorý prvýkrát zaznel už v roku 1694.

Katedrála je verejnosti prístupná od pondelku do soboty v čase od 8:30-16:00. Vstupné stojí 14,50 libier a za deti zaplatíte 5,50 libier.

Katedrála sv. Pavla v Londýne