Býčia aréna

Býčie zápasy alebo inak corrida de torros, skrátene korida, sú jedným zo symbolov Španielska. V Madride sa nachádza býčia aréna Las Ventas, ktorá patrí k najväčším arénam na svete podľa priemeru kruhu určeného pre zápasy a podľa kapacity hľadiska (24 tisíc divákov). Nachádza sa hneď vedľa zastávky metra na východe Madridu v štvrti Guindalera.

V sezóne od marca do decembra sa korida koná každú nedeľu. Okolo 15. mája, počas slávnosti sv. Isidora, patróna Madridu, sa koná každý deň.

Hľadisko je rozdelené do nezvyčajných sektorov. Na výber máte tri hlavné kategórie vstupeniek, ktoré sú rozdelené podľa toho, ako na arénu počas koridy svieti slnko – sol (slnko), sombra (tieň) a sol y sombra (slnko a tieň). Miesta v tieni sú samozrejme drahšie a čím ste bližšie k ringu, tým zaplatíte viac.

Korida však nie je pre každého. Určite by ju nemali navštevovať ľudia so slabšou povahou. V konečnom dôsledku ide o dosť krutú zábavu.

Ako prebieha korida

Zápas má tri dejstvá alebo tri tretiny bitky. V prvej časti býka rozzúria a následnej pomocou kopií, ktoré mu zabodávajú do šije vysilia. V druhej časti bodajú býka ostnatými dýkami, ktorý z posledných síl útočí. V treťom dejstve prichádza matador, ktorý oslabenému býkovi uštedrí poslednú ranu. Na záver rozhoduje prezident o tom, či si toreador ako odmenu odnesie po zápase jedno alebo obe uši porazeného býka. Najväčšou poctou pre toreadora je, keď ho dav vynesie z arény na ramenách.

Byčia aréna Barcelona