Tel Aviv

Tel Aviv vás prekvapí svojou úžasnou atmosférou a modernými prvkami. Zároveň je skvelým východiskovým bodom pre výlety do ostatných častí Izraela.

Kým Jeruzalem vás zavedie do dávnej minulosti, Tel Aviv hladí do budúcnosti a predstavuje modernú tvár Izraela. Je významným obchodným, finančným a kultúrnym centrom, v ktorom sa rodia mnohé startupy a ambíciou je vybudovať smart city budúcich desaťročí.

Tel Aviv bol v minulosti miestom mnohých konfliktov a útokov, dnes je obľúbenou dovolenkovou destináciou pre turistov z celého sveta. Podľa štatistík je Tel Aviv druhou najnavštevovanejšou zastávkou pre turistov hneď po Jeruzaleme.

Vďaka pulzujúcemu životu sa o Tel Avive hovorí aj ako o “meste, ktoré nikdy nespí¨. Promenáda na pobreží je v noci plná mladých ľudí, ktorí sa zabávajú a mnoho obchodov je bežne otvorených 24 hodín denne. Aj atmosféra je tu oveľa uvoľnenejšia v porovnaní s inými časťami Izraela. Nájdete tu kvalitné služby, dovolenkové rezorty, bary, reštaurácie a mnohé atrakcie.

Miestnu pláž lemujú luxusné hotely a priamo po pobreží sa dostanete až do starej časti mesta, ktorá sa nazýva Jaffa. Tá vznikla ešte oveľa skôr ako Tel Aviv. Patrí k najstarším prístavom na svete a lode sem prichádzali už pred 4000 rokmi. Už v listoch egyptských obchodníkov pochádzajúcich z 15. storočia sa spomína staré prístavné mesto Jaffa. Samotný Tel Aviv bol založený až v roku 1909 a v roku 1949 bola Jaffa k nemu pripojená. V tejto časti sa nachádza najviac historických pamiatok, starobylé uličky a neopakovateľná atmosféra očarujúceho prístavu.

Srdcom Tel Avivu je ulica Rothschild Boulevard, ktorá je najdrahšou v celom meste. Tiahne sa až po divadlo Habima a sídlia tu tiež významné finančné inštitúcie, divadlo a koncertná sála. Pekný výhľad na mesto budete mať z parku, ktorý sa rozkladá na vrchole kopca.

Výlety do okolia

Tel Aviv je skvelý východiskový bod pre výlety do ďalších častí Izraela. Ľahko sa odtiaľto dostanete do Jeruzalema, Haify alebo k Mŕtvemu moru. Veľko výhodou mesta je, že sú tu vybudované cyklotrasy a požičovní bicyklov je naozaj veľa. Zážitkom je tiež návšteva miestneho trhoviska Karmel Market na ulici Hakhalat Binyamin. Okrem zeleniny a ovocia tu natrafíte na rôzny tovar vrátane umeleckých predmetov a miestnych výrobkov.