Od druhej polovice 19. storočia sa námestie začala rozrastať a stalo sa sídlom berlínskej smotánky. Neskôr sa stalo jednou z najdôležitejších dopravných tepien Berlína. Nachádzal sa tu prvý semafor v Európe. Nachádzali sa tu luxusné hotely, bary, reštaurácie, čo dodalo námestiu tú pravú atmosféru. Počas druhej svetovej vojny bolo toto námestie takmer zničené.
Zrenovované bolo až po nemeckom zjednotení v roku 1990. V priebehu tejto rekonštrukcie sa Potsdamer Platz stalo jedným z najväčších stavenísk Berlína.
Dnes sa na Potsdamer Platz nachádza 19 nových budov, ktoré väčšinou slúžia ako reprezentatívne sídla rôznych spoločností a firiem. Ich stavbu navrhol taliansky architekt Renzo Piane.
Jediná budova, ktorá zostala zachovaná, je Haus Huth. Tá zažila obdobie najväčšej slávy v 20. rokoch 20. storočia. Haus Huth bola domovom kupca Williho Hutha. Okrem toho sa v nej nachádzala aj reštaurácia určená pre smotánku. Dnes v nej nájdete výstavu moderného umenia, ktorú môžete navštíviť denne od 11:00 do 18:00 a vstup je zdarma.
Dominantou námestia je Sony Center. Nachádza sa tam najpopulárnejšie a najnavštevovanejšie kino v Berlíne. Okrem toho sa tu každoročne koná filmový festival Berlinale. Na budove vás určite upúta jej impozantná sklenená strecha. Sony Center bolo otvorené v roku 2000 a okrem kina IMAX ponúka Filmovú akadémiu alebo Filmové múzeum. Toto múzeum sa zameriava na vývoj nemeckej kinematografie.
Súčasťou Filmového múzea je aj výstava Marlene Dietrich, ktorá mapuje herečkinu celoživotnú kariéru. Uvidíte tam aj niekoľko jej osobných predmetov ako napríklad kostýmy alebo súkromné fotografie.