Bazilika Zvestovania

Bazilika Zvestovania je dominantnou stavbou mesta Nazaret a stojí na mieste, kde údajne archanjel Gabriel oznámil Panne Márii, že privedie na svet Ježiša. Bazilika je jedným z najnavštevovanejších miest Izraela.

V Betleheme sa Ježiš narodil, v Nazarate žil a vyrastal spolu so svojou matkou Pannou Máriou a svätým Jozefom. Práve v Nazarete sa Panna Mária dozvedela od archanjela Gabriela o tom, že počne Mesiáša. Impozantná bazilika dnes stojí na mieste, kde bol pôvodne dom Panny Márie.

Moderná stavba má údajne osloviť všetkých návštevníkov bez ohľadu na vieru. Interiér baziliky zdobia mozaikové panely, ktoré boli venované z celého sveta. Hneď pod kupolou, ktorá sa neprehliadnuteľne týči nad Nazaretom, sa nachádza tvz. jaskyňa Zvestovania, kde údajne stál Máriin dom. Mnohí návštevníci do jaskyne vstupujú na kolenách.

Bazilika je jednou z najväčších kresťanských stavieb na Blízkom Východe a zároveň jedno z hlavným pútnických miest vo Svätej zemi. Nazaret je mestom, kde spolu pokojne nažívajú rôzne náboženstvá a bazilika je prístupná pre všetkých bez ohľadu na vierovyznanie. Zaujímavosťou sú aj rôzne vyobrazenia Panny Márie v interiéri baziliky, ktoré pochádzajú z Európy, Ázie i Afriky. Nájdete tu tak vyobrazenie Madony so šikmými očami alebo snedou pokožkou. Súčasťou zbierky je i Madona slovenská a česká.