TOP 10 najzaujímavejších miest na Malorke

Malorka, perla Stredomoria, ponúka panenskú prírodu, bohatú históriu, romantické mestečká, kultúrne pamiatky a omnoho viac. Prinášame vám 10 tipov na zaujímavé miesta, vďaka ktorým si Malorku rozhodne zamilujete.

1. Palma de Mallorca

Hlavné mesto Malorky je zároveň vstupnou bránou na ostrov, keďže sa tu nachádza medzinárodné letisko. Nachádza sa v zálive Bahía de Palma a neprehliadnuteľnou dominantou mesta je obrovská katedrála La Seu, ktorá nesie rukopis i slávneho umelca Antoni Gaudího. Narazíte tu tiež na množstvo ďalších pamiatok, ako je kráľovská pevnosť Castillo de Bellver alebo galéria Fundació Plar i Joan Miró, ktorá je venovaná slávnemu španielskemu maliarovi a sochárovi. Turisti milujú najmä romantickú atmosféru hlavného mesta, túlanie sa historickými uličkami, posedenie v miestnych záhradách alebo kaviarničkách.

2. Valldemossa

Táto úchvatná dedinka sa nachádza v kopcoch pohoria Tramuntana a je považovaná za najkrajšiu na celej Malorke. Leží približne 20 kilometrov od Palmy a jej kráse podľahol i Frederic Chopin, ktorý ju opísal ako najkrajšie mesto na svete. Romantické kamenné uličky a budovy s kamennými fasádami jej dodávajú výnimočnú atmosféru. Pod mestečkom sa nachádza prístav Port of Valldemossa, kde si môžete vychutnať vynikajúce rybie špeciality v miestnych reštauráciach. Za zastávku stojí i kartuzíansky kláštor Real Cartuja de Valldemossa, v ktorom istý čas pobudol i Frederic Chopin a George Sand.

3. Alcúdia

Alcúdia ležiaca na severe Malorky patrí medzi najkrajšie mestá ostrova. Mesto v minulosti slúžilo na ochranu pred pirátmi a jeho opevnenie a hradby sa zachovali dodnes. Pri prechádzkach stredovekými uličkami sa zatúlate do dávnych čias a budete cítiť výnimočnú atmosféru na každom kroku. Súčasťou Alcúdie sú i ruiny starovekého rímskeho mesta, kostoly Santa Ana, Sant Jaume a baroková kaplnka Sant Crist, v ktorej sa nachádza obraz Ježiša Krista z 15. storočia. Z Alcúdie máte na skok do prírodného parku La Albufera, ktorého obyvateľmi je viac ako dvesto druhov vtákov.

4. Záhrady Jardines de Alfabia

Záhrady sa nachádzajú priamo v srdic pohoria Tramuntana a ich súčasťou je tiež palác a sad. Úchvatnou pasážou záhrad je alej, ktorú pretkávajú početné fontánky pochádzajúce z 18. storočia. Časť záhrad je venovaná kráľovnej Alžbete II. a nazýva sa Jardinet de la Reina (Kráľovnina záhrada). Záhrady Jaridnes de Alfabia sú malou oázou pokoja, ktorá je pohľadením pre dušu.

5. Cap de Formentor

Prírodný výbežok na severe Malorky vyčnieva do Stredozemného mora a na jeho konci sa týči majestátny maják. Útes ponúka nádherný výhľad na divoké prírodné scenérie z výšky 400 metrov. Kúsok odtiaľto sa nachádza i nádherná pláž Cala Figuera a na skok je to aj do ďalšieho obľúbeného strediska Port de Pollenca.

6. Zábavný park Marineland

Neďaleko luxusného letoviska Puerto Portals sa nachádza zábavný park Marineland, kde si prídu na svoje nielen rodiny s deťmi. O zábavu sa postarajú delfíny, tučniaky, tulene, papagáje, leguány alebo plameniaky. Veľkým lákadlom je show s delfínmi a tuleňmi, ktorá sa koná každý deň. Papagáje zase predvádzajú zábavnú pirátsku show. Ak vám bude málo, môžete si odskočiť do už spomínaného prímorského letoviska Puerto Portals, ktoré je obľúbeným miestom španielskej kráľovskej rodiny i mnohých celebrít. Nachádza sa tu prístav plný luxusných jácht, jachtársky klub, reštaurácie a štýlové obchody.

7. Sollér

Nádherné starobylé mestečko, ktoré sa nachádza priamo v srdci tzv. “zlatého údolia¨. Najúrodnejšia časť Malorky, kde sa okrem iného pestujú pomaranče alebo citróny. Ešte väčším zážitkom však bude, ak sa do mestečka Sollér vyberiete z Palmy a to starodávnym dreveným vlakom. Trasa je dlhá 27 kilometrov a počas jazdy budete mínať tunely, pohorie Tramuntana, borovicové lesy alebo olivové háje. Mestečko je ako stvorené na prechádzky. Môžete obdivovať staré secesné domy, nakupovať v remeselných obchodíkoch, alebo si dopriať niečo pod zub.

8. Dračie jaskyne

Dračie jaskyne Cuevas del Drach nájdete na okraji mesta Porto Cristo, asi 70 kilometrov od Palma de Mallorca. Podzemný systém tvoria štyri jaskyne - Čierna jaskyňa, Biela jaskyňa, Jaskyňa Louisa Salvadora a Francúzska jaskyňa. Útrobami jaskyne váš prevedie skúsený sprievodca, ktorý vám objasní vznik kvapľových útvarov. Súčasťou jaskýň sú i Dianine kúpele alebo Divadlo víl a prehliadka je zakončená husľovým koncertom na jazere Martel, ktoré je mimochodom najväčším podzemným jazerom v Európe.

9. Palma Akvárium

A opäť niečo pre rodiny s deťmi a milovníkov podmorského sveta. Palma Aquarium je druhé najväčšie akvárium v Európe a je domovom viac ako 8000 živočíchov. Súčasťou akvária sú atrakcie, ako potápanie so žralokmi alebo pozorovanie žralokov z lode so skleným dnom.

10. Pohorie Tramuntana

Pohorie Tramuntana sa nachádza v západnej časti Malorky a celá oblasť je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Pohorie pretkávajú náučné chodníky a terén je ideálny aj pre cyklistov. Cesta sa tiahne od Andratxu až ku Cap de Formentor, počas ktorej narazíte tiež na dve jazerá - Gorg Blaua Cúber reservoirs.