Moskovská štátna univerzita

Výška Moskovskej štátnej univerzity (MGU, Lomonosova univerzita) dosahuje až 240 metrov a jej vnútorné priestory vám vyrazia dych. Vo vnútri sa nachádza niekoľko katedry, študentský domov, obchody, telocvične, koncertná sála, divadlo, bazén a ďalšie vybavenie. Má 36 poschodí, ktoré spája až 33 kilometrov chodieb.

Do histórie sa najviac zapísali katedry chémie a fyziky, pretože práve tu študovali najvýznamnejší chemici a fyzici Sovietskeho zväzu. Z celkového počtu 18 vedcov, ktorí získali Nobelovu cenu, práve 11 študovalo na MGU.

Samostatná budova Lomonosovej univerzity je známa mnohými záhadamilegendami. Jednou z nich je aj legenda, ktorá tvrdí, že pod MGU je protiatomový kryt, ktorý by dokázal ochrániť veľké množstvo najdôležitejších osôb v prípadnom ohrození. Ďalšia legenda tvrdí, že sem vedie tajná súkromná linka metra z Kremľa. Podľa ďalších mýtov v tejto budove straší. Vraj tam žijú duchovia nemeckých robotníkov, ktorí neprežili stavbu MGU.

Táto budova je strážená ochrankou, takže dovnútra sa turisti nedostanú. Výnimkou sú výnimočné príležitosti alebo špeciálne pozvania pracovníkov či študentov školy.