Národná galéria

National Gallery nájdete na severe známeho Trafalgar Square. Vznikla na žiadosť Juraja IV. v roku 1824, kedy britská vláda kúpila prvých 38 obrazov, ktoré sa stali jadrom budúcej Národnej galérie. Veľkú umeleckú hodnotu získala vďaka kvalite a unikátnosti vystavovaných diel.

Najlepšie je, keď prehliadku začnete v  Sainsbury Wing, čo je prístavba, ktorá napodobňuje neoklasicistický štýl celej galérie. Práve tu sa nachádzajú najhodnotnejšie diela galérie. Za nepriestreľným sklom uvidíte skicu slávneho Leonarda da Vinciho, ktorá zobrazuje Madonu a dieťa so sv. Annou a Jánom Krstiteľom. Je to kresba obrazu pre francúzskeho kráľa, ktorý sa ale nikdy nezrealizoval.

Ďalej uvidíte Botticelliho obraz „Venuša a Mars". Toto dielo je inšpirované Dantovým sonetom a bolo vytvorené pre rodinu Vespucci. V ďalšej sále uvidíte niekoľko Mantegnových reliéfnych malieb.

Z obdobia renesancie v galérii nájdete diela benátskych majstrov. Ďalšia sála je celá venovaná Rembrandtovým obrazom. V tejto časti uvidíte aj jeho dva autoportréty, ktoré boli namaľované s odstupom tridsiatich rokov.

V piatich sálach uvidíte impresionistické maľby z 20. storočia. Nájdete tu nekonečnú Manetovu "Maxmiliánovu popravu". Je to jedna z troch verzií, ktorá bola ešte za jeho života rozrezaná. Tú po jeho smrti kúpil a zostavil Degas. Medzi ďalšie slávne exponáty patria Renoirove "Slnečníky". V tejto časti nájdete aj Van Goghove "Slnečnice".

Národná galéria londýn