Prístav a Pier Head

Najvyhľadávanejším miestom v Liverpoole je pobrežie a prístavom, ktoré bolo v roku 2004 pridané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Prístav

Za prehliadku stojí najznámejší dok. Ktorý sa volá Albertov dok. Je prvou stavbou z liatiny, kameňov a tehál, ktoré bola vybudovaná vo Veľkej Británii. Je to tiež prvý dok postavený z nehorľavého materiálu.

V 80. rokoch 20. storočia bol prístav kompletne zrekonštruovaný a práve v jeho okolí nájdete najviac chránených stavieb Anglicka.

Sídli tu aj niekoľko významných múzeí. Medzi nich patria napríklad Merseyside Maritime Museum, Muzeum Liverpoolu alebo Tate Liverpool. Nachádza sa tu aj novootvorené múzeum otroctva, International Slavery Museum, ktoré je však len pre silné povahy. Za prehliadku stojí aj skladisko z roku 1901 - Stanley Dock Tobacco Warehouse.

Pier Head

Pier Head je veľmi vyhľadávanou časťou mesta. Nachádzajú sa tu najvýznamnejšie Livepoolske budovy, ktoré pochádzajú z doby najväčšieho rozmachu mesta: Royal Liver Building, Cunard Building a Port of Liverpool Building.

Budovu Royal Liver Building zdobí 5,5 metra vysoká socha medeného orla Liver Bird, ktorý je dnes symbolom mesta a ochraňuje ho pred všetkým zlom. Ľudia veria, že keby odletel, mesto by postihla katastrofa. Aj preto ho miestni obyvatelia radšej priviazali. Na veži tejto budovy uvidíte najväčšie hodiny na zemi. Sú dokonca väčšie ako tie, ktoré sú umiestnené v londýnskom Big Bene.

liverpool