Thajská kuchyňa

Kuchyňa v Thajsku je naozaj veľmi rozmanitá. Základnými ingredienciami, ktoré v jedlách nesmú chýbať, sú feferónky, bazalka, koriander, chilli, cesnak, kokosové mlieko a limetková šťava. Pokiaľ chcete ochutnať pravé špeciality, musíte opustiť kamennú reštauráciu a vydať sa do ulíc.

Ako prvá vec, na ktorú si dajte pozor, je spôsob jedenia. Jedlo sa je lyžicou, ktorú máte v pravej ruke a na ktorú si jedlo pomocou vidličky naložíte. Jesť vidličkou sa totižto považuje za neslušné. V Thajsku sa nôž vôbec nepoužíva, pretože ho Thajci vnímajú ako symbol agresie. Samozrejme na stole nechýbajú paličky, ktorými sa jedia najmä rezancové jedlá.

Thajci sa veľmi nestravujú doma, pretože na každom rohu je množstvo stánkov s občerstvením, a takisto aj veľmi veľa reštaurácií. Ak hľadáte nejaké dobré jedlo, všímajte si, kde je veľmi veľa domorodcov a určite neoľutujete.

Ovocie

Banány - v Thajsku sa pestuje 20 druhov banánov. Banány sú tam považované za najbežnejšie a najlacnejšie tropické ovocie. Za zväzok banánov zaplatíte iba 10 THB a navyše ochutnáte ich pravú lahodnú chuť.

Ananás - ananás v Thajsku nie je porovnateľný s tým ananásom, ktorý si môžeme kúpiť u nás. Ananás patrí medzi najtypickejšie tropické ovocie v Thajsku a za celý ošúpaný ananás zaplatíte okolo 20 THB.

Durian – durian je veľmi zapáchajúce ovocie, ktoré je chránené tvrdou šupou. Keď ho zbavíte tejto šupy, jeho výrazný zápach sa ešte zvýši. Je veľmi ťažké tento zápach prekonať. Avšak ak to zvládnete, zažijete neopakovateľnú lahodnú chuť, ktorá je podobná mandliam.

Liči - liči je ovocie, ktoré pod tvrdou šupkou skrýva bielu dužinu, ktorá je veľmi sladká.

Mango – medzi tradičné thajské tropické ovocie patrí mango. Je to ovocie, ktoré má oválny tvar, žltú dužinu a veľmi veľa vitamínov, zinokdraslík.

Papája - papája je žltozelený plod, ktorý skrýva dužinu s čiernymi zrniečkami. Jej chuť je podobná melónu. Pri kúpe papáje si dávajte pozor na mäkkosť a na farbu šupky. Ovocie nemôže byť veľmi mäkké a zároveň skontrolujte, či nie je moc zelené.