O Brémach

Brémy sú čarovným mestečkom na severozápade Nemecka. Mesto leží na rieke Weser a je známe svojim prístavom. Veľkou výhodou tohto mesta je, že sa človek dostane takmer všade po vlastných.

Získali tiež pomenovanie „schön klein“, v preklade malé pekné mesto. Námestie Brém sa zaraďuje medzi jedno z najkrajších námestí v Európe. Krásne zachovalé fasády budov, vyzerajú ako zdobené zlatom, iné dominujú v počtoch sôch. Menšie domčeky dávajú do pozornosti minulosť mesta. Zakladateľom Brém bol 8. storočí Karol Veľký. Brémy sa zaslúžili aj o pomenovanie „Rím Severu“ pretože sa stali centrom šírenia kresťanstva.

K najznámejším symbolom Brém patria hudobníci nazývaní Bremen Stadtmusikanten. Sú to postavy z rozprávky bratov Grimmovcov. Niektorí ľudia by si možno pod takýmto názvom predstavili vyfintený orchester muzikantov. No realita je však iná. Socha má takúto podobizeň, dole je postavený somár, na jeho chrbte stojí pes, na psovi mačka a na vrchu je kohúť. Táto legenda sa viaže na dej jednej z rozprávok bratov Grimmovcov. Socha si získala takú obľubu, že na somárových nohách sú vidieť vyšúchané miesta z ľudských rúk.

Ďalším známym symbolom mesta je socha Rolanda. Postava tohto rytiera, ktorý miluje slobodu je vysoká 13 metrov a je najvyššou sochou v Nemecku.