7 dôvodov prečo navštíviť Jordánsko

Jordánsko, malá krajina na Blízkom východe, ponúka množstvo krás a zaujímavých miest, pri ktorých sa nejednému cestovateľovi zatají dych. V nasledujúcom článku si povieme, prečo by ste určite mali túto orientálnu perlu zaradiť na svoj cestovateľský zoznam.

1. Klenoty Jordánska

Na prvý pohľad sa môže Jordánsko javiť ako nie príliš atraktívna púštna krajina. Opak je však pravdou. Táto krajina ukrýva množstvo historických a prírodných krás, ktoré sú viac či menej známe alebo dokonca neznáme, stále neobjavené. Stačí sa vybrať do skalného mesta Petra alebo navštíviť prírodnú biosférickú rezerváciu Dana a určite nebudete vedieť, kam sa skôr dívať.

2. História a biblické príbehy

Práve na tomto mieste sa začala písať história, ktorá je známa najmä z biblických príbehov. Územie Jordánska navštívil Ježiš Kristus a tadiaľto tiež prechádzal Mojžiš s izraelským národom. Slávnu Citadelu v Ammáne obývali Asýrčania, Babylončania, Peržania, Gréci, Rimania a dynastie ako Umajovci a Abáásovci. Prvé známky o osídlení, ktoré archeológovia objavili, pochádzajú až zo strednej doby bronzovej (1650 - 1550 pred n. l.). Milovníci histórie si v Jordánsku určite prídu na svoje.

3. Prírodné krásy

Jordánsko má bezpochýb nádhernú prírodu, ktorá je rovnako rozmanitá ako jeho obyvateľstvo. Nachádzajú sa tu údolia, kaňony, púšť, pohoria a neskutočne krásne skalné útvary pieskovcových hôr. Nájdete tu najnižšie položené miesto na Zemi, ktorým je Mŕtve more, ležiace 398 metrov pod hladinou svetového oceánu. Pre zaujímavosťou, najvyššie miesto v Jordánsku dosahuje 2000 metrov nad morom. I keď je Jordánsko malá krajina, na prírodné krásy je nesmierne bohatá.

4. Ružová púšť

Na území Jordánska sa nachádza tá najkrajšia časť z celkovej rozlohy Arabskej púšte. Unikátna je najmä jej farba, ktorá má vďaka pieskovcovým horám nádych ružovej. Piesok na púšti je tak ružový, červený a tehlový. V intenzite červenej farby je púšť v Jordánsku na prvom mieste na svete.

5. Celoročná destinácia

Kedy je najlepší čas navštíviť Jordánsko? No predsa počas celého roka. V lete teplota dosahuje cez 40 stupňov, kedy je ideálne navštíviť chladné zákutia Petry. Letný pobyt je príjemný tiež v Ammáne alebo v iných vyššie položených miestach. Zima je vhodná na návštevu púštnej rezervácie Wadi Rumu alebo si môžete oddýchnuť na brehoch Mŕtveho mora.

6. Relax a šport

Jordánsko je krajina mnoho možností. Milovníci športu ocenia túry v horách, lezenie po skalách alebo paragliding. Ak si chcete užiť potápanie, určite budete nadšení z toho, čo všetko Červené more ukrýva. Ak hľadáte oddych a relax, ideálny je pobyt pri Mŕtvom mori, ktoré je ako blahodárne pôsobiaci prírodný wellness. Liečivé účinky majú tiež horúce pramene Ma’in, ktoré sa nachádzajú medzi Ammánom a Hammanom.

7. Ukľudňujúca atmosféra

Jordánsko je krajina, v ktorej sa neponáhľa. Ocitnete sa tu akoby v časovej slučke, kde sa všetko zastaví a vládne tu pokoj a pohoda. Nechajte všetky myšlienky doma, nalaďte sa Jordánsko a poďte si vychutnať pohár kvalitného jordánskeho vína v púšti.