Záhrada Boboli

V historickom centre vedľa paláca Palazzo Pitti sa rozkladá záhrada Giardino di Boboli. Bola založená Cosimom I. v roku 1549 a je jedinečnou ukážkou talianskeho parku.

V záhrade nájdete mnoho fontán, jazierokjaskýň, ktoré každoročne navštívia tisícky turistov. Je skutočným múzeom architektúry od rímskej doby až po 20. storočie.

Záhrady sa rozkladajú na ploche 45 000 metrov štvorcových a budovali sa od roku 1549 až do 19. storočia. Pre verejnosť boli prvýkrát otvorené za vlády Leopolda II.

Záhrada má tvar trojuholníka a rozkladá sa na svahoch v blízkosti paláca Pitti. V strede záhrady je amfiteáter v tvare podkovy. Je to miesto, z ktorého sa vyťažili kamene na výstavbu Palazzo Pitti.

V strede amfiteátru sa nachádzala Fontána dell'Oceano, ktorá bola premiestnená do juhozápadnej časti záhrady. Ide o najkrajšiu časť záhrady, kde sa nachádza umelý ostrov. Na mieste, kde stála fontána pôvodne, sa odohrávali divadelné predstavenie. V roku 1790 na toto miesto priviezli obeliskegyptského Heliopolisu z roku 1500 pred Kristom. Bol to dar pre vojvodu Leopolda II., ktorý bol známym zberateľom.

Nad amfiteátrom stojí Neptúnova fontána. Na ceste k nej budete prechádzať okolo troch sôch stojacich na samotnom kamennom podstavci. Ide o sochu Septimia Severa, sochu rímskeho sudcu a sochu Demétéra, ktoré pochádzajú z rímskeho obdobia. Neptúnova fontána dnes slúži na zásobenie vody, ktorou je zavlažovaná celá záhrada.

Záhrada Boboli Florencia