Safed

Safed sa nachádza na severe Izraela a je považované za mesto kabaly, nádherných synagóg a umenia. Ak chcete spoznať všetky zaujímavé miesta Izraela, Safed by ste určite nemali vynechať.

Safed sa rozprestiera na hore, ktorá sa nazýva Kanaán. Narozdiel od väčšiny Izraela, tu narazíte na príjemnú klímu a dokonca v lete sa sem chodia miestni i turisti ochladzovať. V zime tu je zase sneh. Leží vo výške takmer 900 metrov nad hladinou mora a nie je jednoduché sa k nemu dostať, čo z neho robí najvyššie položené miesto v Izraeli.

Mesto kabaly

Safed je hlavné mesto kabaly a klezmeru. Nachádza sa tu niekoľko krásnych synagóg, z ktorých hneď dve nesú názov HaAri. A práve HaAri, celým menom Jicchkak ben Šomo Luria, sa zaslúžil o rozšírenie mystického judaizmu - kabaly.

Kabala, z hebrejského slova “prijatie¨, je mystický smer v židovskej filozofii, ktorý je zameraný na rôzne spôsoby priblíženia sa k Bohu a to prostredníctvom koncentrácie na modlitbu alebo ponorením sa do seba vykonávaním mystických praktík. Práve v týchto miestach HaAri pôsobil a hovorí sa, že istý čas ho navštívil i prorok Eliáš.

V Safede môžete počuť hlasné modlitby i piesne, ktoré si Židia spievajú pri rôznych príležitostiach. Väčšina z nich sú potomkami Židov, ktorí sem prišli po vyhnaní zo Španielska a priniesli so sebou výnimočné nadanie pre architektúru. Veď posúďte sami.

Synagóga Abuhav

Najkrajšou zo všetkých synagóg je synagóga Abuháv. O jej vzhľad sa pričinil učenec Abuhava v 15. storočí a to i napriek tomu, že nikdy neopustil Španielsko. Jeho nasledovníci, ktorí sa po vyhnaní dostali do Safedu, priniesli so sebou zvitok Tóry ručne napísaný samotným Abuhavom. Jeho predstava o interiéri synagógy bola presne v súlade s kabalou a jej ponímaniu symboliky čísel. Synagóga má jednu bimu, z ktorej sa číta Boží zákon, vedie na ňu šesť schodov, ktoré predstavujú šesť dní, počas ktorých Boh stvoril svet. Siedma bima je miestom, odkiaľ sa číta Tóra.

Safed má zvláštnu atmosféru, ktorú podtrhuje všadeprítomná modrá farba. Podľa kabaly má modrá farba symbolizovať nebo. Safed žije celé storočia očakávaním príchodu Mesiáša. Veriaci sú presvedčení, že v súdny deň príde Mesiáš do Jeruzalema práve zo Safedu. V meste tiež natrafíte na romantické úzke uličky, staré domčeky, umelecké ateliéry a parky.