Skalné mesto Petra

Skalné mesto Petra patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky Jordánska a je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. V roku 2007 sa dokonca stalo jedným zo siedmich novodobých divov sveta. Poznáte však históriu tohto magického miesta?

Počiatky Petry

História Petry siaha až do 3. storočia pred Kristom, kedy sa na tomto mieste usadil kmeň Nabatejcov. Bol to arabský kmeň, ktorých domovom bola púšť a živili s najmä ako lúpežníci. Práve v týchto nehostinných podmienkach, kde sa stretávajú tri údolia, si Nabatejci začali budovať hlavné mesto svojho kráľovstva, ktoré nazvali Petra, v preklade skale. Petra mala v tom čase pre nich strategickú polohu, keďže mesto z každej strany chránili vysoké skaly a navyše sa nachádzalo na dôležitej križovatke obchodných ciest. Karavany, ktoré viezli vzácny tovar do Perzského zálivu museli prekonať Arabskú púšť a Petra bola pre nich nevyhnutnou zastávkou. Hospodársky začala rásť a stala sa sídlom kráľov a symbolom bohatstva a moci. Najväčší rozmach mesto dosiahlo v 1. storočí pred n. l.. V tejto dobe vznikla i známa Pokladnica.

Nabatejci vystavali majestátne chrámy, paláce, amfiteáter, kamenné domy a hrobky, všetko vytesané do pieskovca. Najväčšou raritou je azda skutočnosť, že v tom čase dokázali uprostred púšte vybudovať zložitý kanalizačný systém, pomocou ktorého privádzali do mesta dažďovú vodu. Petra o vodu nemala núdzu, o čom svedčia aj slová starogréckeho historika Strabóna, ktorý napísal, že v Petre bol dostatok vody pre domácu potrebu i záhradu. Každá dažďová kvapka bola zachytená a odvedená do cisterien v podzemí.

Zánik skalného klenotu

Najväčší zvrat v histórii Petry nastal v 3. storočí n. l. Obchodné cesty sa vďaka pokrokovejšej navigácii presunuli vyššie na sever a tak sa moreplavci nemuseli plaviť až k arabským brehom, aby previezli tovar z Indie, ale našli si kratšiu cestu cez Perzský záliv. A tak vplyv Petry začal postupne ochabovať. K jej zániku prispelo aj zemetrasenie v 4. storočí, kedy bolo zničených mnoho budov. Druhé ničivé zemetrasenie prišlo v 6. storočí a to znamenalo úplný koniec Petry. Mesto opustili i poslední obyvatelia a postupne upadalo do zabudnutia.

Znovuobjavenie

Od druhého ničivého zemetrasenia až do 19. storočia o Petre takmer nikto netušil. Mesto ukrývali miestni beduíni, aby jeho existencia zostala tajomstvom. Až v roku 1812 zavítal do Petry prvý Európan - Johann Ludwig Burckhardt. Švajčiarsky bádateľ poznal príbehy o stratenom meste a začal po ňom pátrať. Prezliekol sa za Araba a v utajení presvedčil miestneho sprievodcu, aby ho do Petry zobral. Uvidel tak na vlastné oči stratenú hrobku Al-Chaznech a známu pokladnicu Khasné. Práve táto ikonická stavba sa stala symbolom celej Petry.

3 ohromujúce stavby Petry

Najznámejšou pamiatkou Petry je pokladnica Al-Chaznech, ktorá je vytesaná do červeného pieskovca. Vysoká je až 40 metrov a široká 30 metrov. Je to dvojpodlažná hrobka, ktorá nesie známky gréckej architektúry.

Kamenný amfiteáter, z ktorého sa zachovali už len ruiny, je spomienkou na časy, kedy mesto zažívalo najväčšiu slávu. Konali sa tu pravidelné divadelné predstavenia a zmestilo sa sem takmer 3500 divákov.

Kláštor Ad-Deir svojimi rozmermi prekonáva dokonca i pokladnicu Al-Chaznech. Musíte k nemu vyšliapať mnoho schodov, ale odmenou vám bude krásny výhľad na celé údolie.