Historický Hamburg

Hoci Hamburg nepatrí k najvyhľadávanejším turistickým centrám, rozhodne sa v ňom oplatí zastaviť. Mesto v sebe zaujímavo prepája históriu a kultúru s obchodom, či priemyslom.

Pôvodnému historickému centru mesta sa nepodarilo úplne si zachovať svoju prvotnú podobu. Môžu za to najmä následky 2. svetovej vojny a nová výstavba v šesťdesiatych rokoch. Významnou pamiatkou je kostol sv. Michala (St. Michaelis). Bol postavený v 17. storočí, odvtedy však musel podstúpiť viacero rekonštrukcií. Tento protestantský kostol slúžil ako orientačný bod pre lode a návštevníkov mesta. Kapacitu tvorí 2 500 ľudí, preto sa stal najväčším kostolom v Hamburgu. Kostol je známy svojou 132 metrovou vežou z mosadze, vytvorenou v barokovom štýle. Dnes už sa dá na jej vrchol dostať aj výťahom a užiť si krásny výhľad na mesto.

Ďalším chrámom, ktorý stojí za zmienku je Kostol sv. Nikolaia (St. Nikolai Kirche). Je najstarším kostolom v Hamburgu. Jeho korene siahajú do jedenásteho storočia. Historická budova kostola však bola počas bombardovania 2. svetovej vojny takmer zničená. Popraskali steny, nevydržala to ani strecha a interiér. Zázrakom bolo, že veža kostola ostala neporušená. Budovu sa snažili po vojne znova opravovať. V súčasnosti je sčasti zreparovaná.

Mesto Hamburg skrýva ešte mnoho ďalších kostolov. Je však nutné spomenúť, že je preslávené tiež svojimi historickými mostami. Celkovo 2 428 mostov sa rozprestiera ponad tunajšie kanály. A to je viac ako v Benátkach a Amsterdame dokopy. Niektorým častiam mesta tieto dominanty dodávajú výnimočné čaro.

Veľkú časť mesta utvárajú priemyselné zóny a obrovské fabriky. Známa je napríklad fabrika spoločnosti Airbus, kde sa vyrábajú niektoré typy dopravných lietadiel.